Ana Sayfa / İlginç / Kudüs’te ABD büyükelçilik açılış tarihi

Kudüs’te ABD büyükelçilik açılış tarihi

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’te açılacağı tarih ve ayrıntıları. Büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacak ülkeler. ABD’nin Kudüs’e taşıdığı Büyükelçiliğinin açılış galasına, başta ABD ve Avrupa’dan olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesinden temsilcilerin katılacağı bildirildi.

Kudüs’te ABD Büyükelçiliğinin açılacağı tarih. ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in Tel Aviv kentindeki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı üzerine, ABD’nin İsrail’deki Büyükelçiliği 15 Mayıs’tan itibaren faaliyetlerini Kudüs’te sürdürmeye devam edecek. İsrail hükümeti bu akşam yapılacak açılış galasına ise dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılım olacağını duyurdu. ABD adına açılış törenine Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner’ın liderlik ettiği bir heyet katılacak. Türk yetkililer kudüs’teki ABD Büyükelçilik açılış törenine katılacak mı sorusu?

Törene davet edilen 86 ülkeden 32 ülkenin katılım sağlayacağı bildirildi. Avrupa’dan daveti kabul eden ülkelerin, Arnavutluk, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Ukrayna olduğu duyuruldu. Davete kesin olarak katılması beklenen 4 Avrupa ülkesinin ise Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Romanya olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada törene katılacak diğer ülke temsilcilerinin ise Angola, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Kenya, Burma, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Ruanda, Güney Sudan, Tayland, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambiya’dan olduğu ifade edildi.

ARAPLAR PROTESTO EDİYOR

Öte yandan İsrail’de yaşayan Araplar ve Filistinliler ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını protesto etmeye devam ediyor. İsrail’de yapılan protestolara öncülük eden İsrail’deki Araplar Komitesi üyelerinden Mohammad Barakeh, Büyükelçiliğin taşınması hakkına, “ ABD’nin İsrail işgalini destekleyen protestoları için sesimizi yükselmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan EYT yok dedi

EYT için Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkmayacak dedi. EYT bekleyenlere Erdoğan’dan kötü haber. Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı …