Ana Sayfa / Sağlık / Selülit nedeni içecekler
İÇECEKLER VE SELÜLİT İLİŞKİSİ

Selülit nedeni içecekler

Selülit kadınların duymak bile istemediği bir kelime. Selülit bir çok kadının kabusu adeta. Selüliti olan bir kadın kendine olan özgüvenini bile kaybedebilir. Peki selülite yol açan içecekler ve yiyecekleri biliyor musunuz? Bilgikahini olarak bu makalemizde bir sağlık sorunu olen selülit ve içecekleri irdeleyeceğiz. 

Selülitle içecekler arasında bir bağ olduğunu hiç düşündünüz mü? Bazı içecekler selülit yapar. Mutlaka hanımların bu makalemizi okuyup paylaşması kendi yararlarına olur. Kadınların son yıllarda adeta savaş açtığı selülitler deri altında biriken yağ tabakasının deriyi deforme etmesinden kaynaklanır. Selülitin nedenleri arasında genetik ve hormonal sebeplerin yanında beslenme düzeni de büyük rol oynar. Genellikle kadınlarda görülen selülit, zaman zaman erkeklerde ve hatta bebeklerde bile görülebilir. Östrojen seviyesinin kadınlarda yüksek olması selülitin daha sık görülmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle kalça, basen, kol ve bacaklarda selülit oluşumuna rastlanır.

Selülit oluşan bölgede kan dolaşımı yavaşlamıştır. Bu nedenle egzersiz ve masaj gibi yöntemler selülitle savaşmada etkili olarak kabul edilir. Selülit kesinlikle yüzeysel bir hastalık olarak görülmemeli, yediğimiz gıdaların yanında içeceklerimize de dikkat etmeliyiz.

Hangi içecekler selülit oluşumunu tetikler?

1. Kahve: İçerisindeki yoğun kafein nedeniyle idrar söktürücü olup vücutta sıvı tutulmasını önleyen kahve çok tüketildiği zaman selülite neden olur. Özellikle kahvenin yanında tercih edilen şeker, süt ve kremalar da selülite yol açan besinlerin başında gelir.

2. Kola: Kafein ihtiva etmesi ve bolca tatlandırıcı ve şekerden yapılması kolayı da selülit yapan içecekler listesine sokar.

3. Çay: Bir başka kafein içeren içecek olan çay, fazla tüketildiği zaman selülit oluşumuna katkı sağlar.

4. Hazır meyve suları: Yüksek kalorileri ve şeker miktarı yönünden zengin olmaları meyve sularını selülitle savaşta yasaklı listesine eklemeye yetiyor.

5. Alkol: Alkollü içeceklerin çoğu vücutta selülit oluşumuna zemin hazırlar. Yüksek kalorili olmaları da bu etkiyi artırır.

6. Kremalı içecekler: Şeker ve doymuş yağ yönünden zengin içecekler olan kremalı kahve ve milkshakeler selülit dostu içeceklerdendir.

7. Turşu suyu: Yüksek miktarda tuz içeren turşu suyu selülite neden olan içeceklerdendir.

Selülitle savaşmanın en basit yollarından birisi düzenli spor yapmaktır. Düzenli egzersiz sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve kaslar gerilerek selülitli yapı azalmaya başlar. Yüzme ve yürüyüş selülitle savaşmada en etkili sporlar olarak gösterilir. Bu sporlar lenf ve kan dolaşımını artırmaya yarar. Bol su tüketmek selüliti azaltmada önemlidir. Egzersiz ile parçalanan yağ ve toksik maddeler su yoluyla vücuttan atılır. Ayrıca beslenmemize dikkat etmek az yağlı ve az tuzlu bir beslenme programına geçmek selülit tedavisini başarılı kılar.

İlginizi Çekebilir

Muazzez Abacı kaza geçirdi

Trafik kazası geçiren ünlü sanatçı Muazzez Abacı’nın son sağlık durumu açıklandı, usta sanatçı gayet iyi. …

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.