Ana Sayfa / İlginç / 2019 Anadolu Liseleri taban puanları

2019 Anadolu Liseleri taban puanları

Anadolu liseleri 2019 taban puanları ve kontenjanları. Anadolu liseleri yüzdelik dilimleri ve puanları. Türkiye’deki en iyi Anadolu liseleri ve İstanbul, Ankara ve İzmir’deki en iyi Anadolu liseleri puanları ve taban puanları ile kontenjanları. eğitim haberleri ve MEB haberleri. Anadolu liseleri taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2018! Liselere geçiş kapsamında gerçekleştirilen merkezi sınav sonuçlarına “meb.gov.tr”den erişime açıldı.Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte anadolu liselerinin taban puanları merak konusu oldu. Peki anadolu liselerinin puanları açıklandı mı?

Anadolu Liseleri 2019 taban puanları ve yüzdelik dilimleri. MEB son dakika haberleri ve gelişmeleri. Anadolu liseleri taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2018! Milli Eğitim Bakanlığı’nın Liselere Giriş Sınavı sonuçlarını açıkladı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte gözler yüzdelik dilimlere çevrildi.Anadolu liselerinin taban puanları ve yüzdelik dilimleri merak edilenlerin başında yer alıyor.

ANADOLU LİSELERİ

ANKARA ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Hiç kuşkusuz tarihin en başarılı anadolu liselerinin başında gelmektedir. 2018 YKS sonuçlarına göre de bu başarıyı sürdürmüştür. Mezunlarından 88 tanesi tıp fakültesine, 7 tanesi diş hekimliği fakültesine, 1 tanesi eczacılık fakültesine ve 13 tanesi de hukuk fakültesine yerleşmiştir. Tıp fakültesine yerleşen öğrencilerden 12 tanesi Hacettepe Tıp Fakültesine (İngilizce) ve 7 tanesi Hacettepe Tıp Fakültesine olmak üzere toplam 19 öğrenci Hacettepe tıp’a yerleşmiştir. 2 öğrenci Galatasaray hukuk, 4 öğrenci İhsan Doğramacı Bilkent hukuk ve 4 öğrenci de Ankara hukuk bölümüne yerleşmiştir. Tobb, Odtü, İhsan Doğramacı Bilkent ve Hacettepe mühendislik bölümünü kazanan çok fazla öğrenci vardır. Yılın en başarılı okullarının başında gelmektedir. Ayrıca dönemin Miili Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’ta Ankara Atatürk Anadolu Lisesi mezunudur.

İZMİR ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Lisenin 336 mezunu üniversiteye yerleşmeyi başarmıştır. Bunlardan 52 tanesi tıp fakültesini kazanırken, 20 tanesi diş hekimliği fakültesi kazanmıştır. 20 öğrencisi de hukuk fakültesini kazanırken, yüzlerce öğrenci de mühendislik fakültesini kazanmıştır. Koç, Odtü, Sabancı, İtü ve Bilkent üniversitesini kazanan 2018 yılında bir çok mezun veren lise önemli başarı elde etmiştir.

2019 yılının taban puanları henüz belli olmadı.

2018 LGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

KILAVUZ NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığının tercih sürecine dair bilgiler vereceği kılavuzun, geçtiğimiz yılki süreç göz önünde bulundurulduğunda 25 Haziran Salı gününe kadar yayımlaması bekleniyor.

ÖNE ÇIKAN LİSELER

BEŞİKTAŞ KABATAŞ ERKEK LİSESİ

İstanbul’daki köklü liselerden bir diğeri de Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi olduğunu belirtmemiz gerekir. 1908 yılında kurulan lise konumu itibariyle de çok özel bir yere sahiptir. 2018 YKS ile üniversiteye yerleşen mezunları içerisinden 54 öğrenci Tıp Fakültesini, 8 öğrenci Diş Hekimliği Fakültesini ve 8öğrenci de Hukuk Fakültesini kazanmıştır. Bunun yanı sıra 2018 mezunlarından 36 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 20 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine, 6 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine, 17 öğrenci Koç Üniversitesine ve 9 öğrenci de yabancı ülkelerde bulunan üniversitelere yerleşmiştir. 2018 yılının en başarılı lisesi olarak belirtmek doğru olacaktır. Müthiş bir başarı yüzdesi elde edilmiştir.

GALATASARAY LİSESİ

Galatasaray Lisesi mezunlarının %100’ü üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşmiştir. Lise mezunlarından 21 tanesi Galatasaray Üniversitesine, 32 tanesi Koç Üniversitesine, 18 tanesi Boğaziçi Üniversitesine, 18 tanesi Bahçeşehir Üniversitesine ve 12 tanesi de Amerika ve İtalya gibi ülkelerde bulunan üniversitelere yerleşmiştir.

İSTANBUL FATİH ERKEK LİSESİ

İstanbul Fatih Lisesi, 1884 yılında Fatih ilçesinde kurulan köklü liselerden biridir Üniversite sınavlarında birçok birinciyi mezun eden lise olarak önemli bir yer edinmiştir. 2018 yılı mezunlarından: 33 tanesi Tıp Fakültesine, 88 tanesi başta Almaya Berlin’de bulunan üniversiteler olmak üzere yabancı üniversitelere, 8 tanesi Koç Üniversitesine ve 31 tanesi de Boğaziçi Üniversitesine yerleşmiştir.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerlendirme kriterleri arasında önemli bir yer tutan yüzdelik dilim, öğrencinin Türkiye genelinde ya da bulunduğu ilde sahip olduğu sıralamanın yüzde olarak ifade edilmesidir.

Örnek: Ülke çapında yüzde 8’lik bir dilime sahip olan öğrenci, sınava giren 1 milyon 300 bin öğrenci arasından 104 binlik bir sıralamaya sahip olmuş olarak kabul edilmektedir.

Yüzdelik dilim, her yıl değişiklik gösteren taban puanlara nazaran daha çok kullanılan bir değerlendirme kriteridir.

Ancak, okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Galatasaray’da Tuzlaspor faciası

Galatasaray Tuzlaspor’a 2-0 yenildi üstelik Tuzlaspor 10 kişi kalmıştı. Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası’nın 5. tur …

%d blogcu bunu beğendi: