Ana Sayfa / Manşet / 2019 Konya lise taban puan

2019 Konya lise taban puan

Liseler Konya 2019 taban puanları, ön kayıt. kontenjanları ve tüm bilgileri. Konya lise taban puanları 2019! 2019 LGS sonuç ve Konya’daki liseler ve taban puanları, yüzdelik dilimleri. Konya’da kaç lise var hangileri nerelerde sorusu. 1 Haziran’da gerçekleşen LGS sınavının sonuçları bugün açıklandı. Heyecanla bugünü bekleyen öğrenciler internette liseler hakkında araştırma yapmaya başladı. Konya’da yaşayan öğrenciler ise Konya lise taban puanları 2019 ve LGS Konya liselerinin yüzdelik dilimini araştırmaya başladı. Konu hakkında merak edilen tüm ayrıntılar haberimizde.

Liseler taban puanı MEB sayfası ve Konya 2019 Liseler taban puanları yüzdelik dilimleri. Konya’daki en iyi liseler ve puanları, kayıt tarihleri. Konya lise taban puanları 2019! Öğrenci nüfusunun oldukça yoğun olduğu kentlerden biri olan Konya’da LGS sonucunun açıklanmasıyla birlikte öğrenciler internette konu hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Konya lise taban puanları 2019 ve LGS Konya liselerinin yüzdelik dilimi araştıırlıyor. Biz de bu konuyu sizler için inceledik ve haberimize ekledik. İşte Konya lise taban puanları 2019!

Konya Lise Taban Puanları 2018 için tıklayınız!

KONYA’daki tüm LİSELERİNİN TABAN PUANLARI;

MERAM / Konya- Meram Fen LisesiFen LisesiFEN BİLİMLERİ ALANI (FEN LİS.)4 yılKız/Erkekİngilizce120428,6311432,4111KARATAY / Karatay Fen LisesiFen LisesiFEN BİLİMLERİ ALANI (FEN LİS.)4 yılKız/Erkekİngilizce120405,9218410,694SELÇUKLU / Selçuklu Fen LisesiFen LisesiFEN BİLİMLERİ ALANI (FEN LİS.)4 yılKız/Erkekİngilizce150398,1401,4109MERAM / Meram Anadolu LisesiAnadolu Lisesi 4 yılKız/Erkekİngilizce180389,9418391,0767AKŞEHİR / Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen LisesiFen LisesiFEN BİLİMLERİ ALANI (FEN LİS.)4 yılKız/Erkekİngilizce90381,671381,6847 Kaynak: 2019 Konya Liseleri Taban Puanları, Yüzdelik Dilimleri ve Kontenjanları

KONYA LİSE TABAN PUANLARI 2019!

İstanbul lise taban tavan puanları sıralaması yüzdelik dilimleri 2019 e-okul.meb.gov.tr! İstanbul tam okul listesi. İstanbul lise taban puanları ve yüzdelik dilim bilgileri haberimizde. LGS sonuçlarına göre tercih yapan öğrenciler başta İstanbul olmak üzere liselerin taban puanlarını ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. İşte İstanbul lise taban puanları 2019 İstanbul lise yüzdelik dilimleri. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler şimdi de okulların taban ve tavan puanlarını yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Liselerin illere göre taban puanları ve kontenJan bilgileri haberimizde. Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sıvvan koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

E-OKUL LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Liselere geçiş sistemi tercihinde birinci adım yerleştirme. e okul sistemi üzerinden MEB’in internet sitesine girdiğinizde sistem size önce yerel yerleştirme butonunu açacak ve yerel yerleştirme için tercihlerinizi tamamlamadan sınavla öğrenci alan okullar için tercih işlemlerini başlatmayacak.

Yerel yerleştirme yaparken dikkat etmeniz gerekenler; Yerel yerleştirmede en çok 5 okul tercih edebilirsiniz. Aynı okul türünden en fazla üç okula yer verebilirsiniz. Örneğin; en çok 3 Anadolu Lisesi ya da Meslek Lisesi veya Anadolu İmam Hatip Lisesi yazabilirsiniz. Diğer iki okul ayrı türde olabileceği gibi farklı okul türlerinden de olabilir.

Yerel yerleştirme tercih butonu açıldığında; “Yeşil” renkteki okullar kendi kayıt bölgenizi, *Mavi renkteki okullar sizin kayıt bölgenize komşu bölgedeki okulları, *Kırmızı renkteki okullar diğer kayıt alanındaki okulları ifade edecektir. Yerleşme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul “yeşil” renkle belirtilmiş okul olacaktır. Yerel yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra merkezi yerleştirme tercih işlemlerine başlayabilirsiniz.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (LGS’ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur. Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Fener transfer yapamayacak

TFF, Fenerbahçe’nin transfer yapmasını istemedi. Fenerbahçe’nin harcama limiti artmadı transfer yapamayacak. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, …

%d blogcu bunu beğendi: