Ana Sayfa / Kahince / 9 Eylül Aşure Günü oruç tutulur

9 Eylül Aşure Günü oruç tutulur

9 Eylül Aşure günü 2019. Aşure günü oruç tutmanın fazileti. Peygamberemiz’in (SAV) hadisleri ve Aşure günün önemi, dindeki yeri ve fazileti. İslam aleminin büyük bir heyecanla beklediği Aşure Günü geldi çattı. Muharrem ayının en önemli günlerinden biri olarak kabul edilen Aşure Günü öncesi en çok merak edilen Aşure Günü oruç tutulur mu ve Aşure Günü hangi güne denk geliyor sorularının cevaplarını bir araya getirdik...

Aşure günü 9 Eylül Pazartesi 2019 günü idrak edilecek. Aşure Günü oruç tutmak caiz mi, faziletli mi, sünnet mi soruları. Ramazan Orucu’ndan sonra en hayırlı, en sevaplı oruç tutulan ay ve günleri. Muharrem ayı tüm hızıyla sürüyor. Ramazan ayından sonra en faziletli aylardan birisi olarak kabul edilen Muharrem ayı heyecanı devam ediyor. Peki, aşure günü ne zaman? Aşure gününde oruç tutulur mu? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde merak edilen sorulara verilen yanıtlar…

Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.”

2019 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?
Muharrem ayının onuncu günü olarak kabul edilen Aşure Günü bu sene 9 Eylül Pazartesi gününe denk geliyor.

AŞURE GÜNÜNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir. Zira Resûlullah (s.a.s.), âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye gelince, yahudilerin âşûrâ gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah da (s.a.s.) “Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti.

Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu günde oruç tutulmasını teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Âşûrâ günü orucunun önceki yılın günahlarına keffâret olacağını zannederim.” buyurmuştur. Başka bir hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.”buyurmuştur.

Hz. Peygamberin (s.a.s.) yahudilere muhalefet için ertesi sene âşûrâ orucunu Muharrem’in dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi; bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir.
Şu da bilinmelidir ki, Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (s.a.s.), isteyenlerin âşûrâ orucu tutup isteyenlerin tutmayabileceğini belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir

Tarkan’ın @BarışPınarıHarekatı mesajı

Tarkan Barış pınarı Harekatı ile ilgili ne dedi nasıl bir paylaşımda bulundu. Barış pınarı harekatına …

%d blogcu bunu beğendi: