Ana Sayfa / İlginç / Avokado KPSS sorusu oldu

Avokado KPSS sorusu oldu

KPSS 2019 soruları ve Amerikan armudu bizim bildiğimiz adıyla avokado da soru olarak soruldu. 2019 KPSS ilginç sorulardan biriyle gündemde yine. peki Avokado olarak bildiğimiz Amerikan Armudu nasıl KPSS sorusu  oldu ne soruldu haberimizde. Amerikan armudu KPSS sorusuyla gündeme geldi. Sınavdan çıkan adaylar, ‘Amerikan armudu nedir? Amerikan armudu hangi meyvedir?’ sorularına intetnet üzerinden yanıt arıyor. İşte, Amerikan armudu verilen meyvenin Türkiye’deki karşılığı ve faydaları

Amerikan Armudu nedir ve KPSS’deki Amerikan Armudu sorusu nedir çok araştırılıyor. 2019 KPSS bugün yani 14 temmuz 2019 yapıldı ve adayların google’da ilk aradığı şey amerikan armudu yani avokado oldu. Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır. Her dem yeşil subtropik bir meyve türü olan avokado, Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir (Zentmyer, 1987; Knight, 2002). Avokado ismi İspanyolca’dan (aquacate veya ahuacate) türemiş ve genelikle ‘Amerikan armudu’ olarak da adlandırılmaktadır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan avokado ile ilgili çeşitli araştırmalar mevcut. İşte, Amerikan armudu avokadonun faydaları…

Kan kanserine karşı günde 1 avokado

Kanadalı bilim adamlarının araştırması, avokadonun içindeki yağ molekülünün ölümcül kan kanseri türü olan akut myeloid lösemiye (AML) yol açan kök hücreleri hedef aldığını gösterdi.

AML hastalarında beyaz kan hücrelerinden olan granülositlerin ve monositlerin blast adı verilen öncü hücrelerin olgunlaşma sürecinin bozulduğuna dikkati çeken bilim adamaları, avokadodaki avokatin B yağ molekülünün bu süreci durdurabildiğini belirtti.

Bilim adamları sonuçların, avokado içeren bir ilacın geliştirilmesinin ve AML hastalarının yaşam kalitesinin artırılmasının önünü açtığını vurguladı.

Kalp dostu

Kalp dostu kolesterol düşmanı olan, Orta ve Güney Amerika’da yetişen avokado; diğer bütün meyvelerin aksine ağırlıklı olarak şeker değil, sağlıklı yağlar ve bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, avokado yiyen bir grubun kan değerleri, yemeyen gruptakilerle kıyaslandı. Avokado yiyenlerin toplam kolesterol seviyesi düştü.

Göz sağlığına katkı sağlıyor

Avokado göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçeriğinde zeaksantin ve lutein vardır. Bu maddeler de gözdeki hasarların daha çabuk ve sağlıklı olarak iyileşmesine ve başka hasarlarının oluşmamasına yarar.

Cilde parlaklık kazandırır

Avokado cilt sağlığı için de sıklıkla kullanılan bir besindir. Direkt olarak cilde uygulanabilen bu besin, içeriğindeki A, C ve E vitaminleri sayesinde cilde parlaklık kazandırır, cildi nemlendirir, yumuşatır ve esnetir. Böylece cilt yenilemede ve cilt problemlerinin tedavisinde rahatlıkla tercih edilebilecek doğal bir üründür.

İlginizi Çekebilir

Ömer Toprak’ın sakatlığı

Milli futbolcu Ömer Toprak en az 2 ay futbol oynayamayacak sakatlığı nedeniyle. Almanya’da forma giyen …

%d blogcu bunu beğendi: