Ana Sayfa / Yaşam / Aydın Doğan’ın yaşı, nereli, neci

Aydın Doğan’ın yaşı, nereli, neci

Medyanın, siyasetin ve finans sektörünün önemli oyuncularından biri olan Aydın Doğan yeniden piyasaya çıkıyor iddiası gündeme geldi. Peki Aydın Doğan nasıl zengin oldu. Kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve eğitimi nedir merak ediliyor yeniden. 

Aydın Doğan bir dönem medyasıyla iktidarları devirdi iktidara getirdi partileri ve isimleri. Türkiye’nin en karanlık dönemlerinde ismi hep ön plandaydı. Bu durumda da hepsi soruldu kim bu Aydın Doğan nerelidir necidir diye işte bilmeyenler için tüm yönleriyle Aydın Doğan.

AYDIN DOĞAN’IN BİLİNENLERİ, BİLİNMEYENLERİ

1936 yılında Gümüşhane Kelkit’te doğdu.

Bölgenin köklü ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kelkit’te, lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1956-60 yılları arasında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’nde okudu. Öğrencilik yıllarında “Talebe Cemiyeti” başkanlığı yaptı. 1958’de, daha öğrenimini bitirmeden, iş hayatına atıldı. Nakliyecilik, müteahhitlik, otomobil, ticari araç, iş ve inşaat makineleri gibi değişik sektörlerde ticaret yaptı.1961 yılında ilk şahsi şirketini kurdu. 1970 yılına kadar şirket toptan ticaret alanında varlık gösterdi..

1974’de yeni şirketi ile sanayi alanına adım attı. 1974’ü izleyen yıllarda İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

1979 yılında Milliyet Gazetesi’ni devralarak basın ve yayıncılık dünyasına girdi. Çalışmaları ile bu alanda yükselen bir grafik çizdi. 1986-96 yılları arasında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı’nı yürüttü. 1998 yılında Tokyo’da yapılan Dünya Yayıncılık Birliği (World Association of Newspapers – WAN) toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen ilk Türk oldu.

1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. 1999 yılında Girne Amerikan Üniversitesi’nden, 2000 yılında Ege Üniversitesi’nden, 2001 yılında ise Bakü Devlet Üniversitesi’nden ve 2005 yılında Marmara Üniversitesinden fahri doktor ünvanı aldı.

1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurdu.

Doğan Grubu’nun, medyadan finansa, endüstriden turizme,telekomünikasyondan enerjiye kadar geniş bir sektörel yelpazede üretim yapan ya da hizmet veren şirketleri bulunmaktadır.

Grup şirketleri, Doğan Yayın Holding, Ray Sigorta, Milpa, Çelik Halat, Ditaş, Hürriyet, Milliyet, Petrol Ofisi ve Doğan Burda’dır.

Aydın Doğan evlidir, dört çocuk ve dört torun sahibidir

İlginizi Çekebilir

Bugünkü cuma hutbesi konusu

Cuma namazı, cuma hutbesi ve bugünkü cuma hutbesinin konusu. kul ve kamu hakkı nedir. Neler …

%d blogcu bunu beğendi: