Ana Sayfa / Sağlık / Azitromisin nasıl bir ilaç

Azitromisin nasıl bir ilaç

Corona virüse iyi gelen son ilaç hangsi ve özelliği ne? Azitromisin’in corona virüsüne olan etkisinin gündeme gelmesi nedeniyle hakkında detaylar araştırılmaya başlandı. Azitromisin ilaç türü olarak protein sentezi inhibitörü makrolid grubu antibiyotiktir. İşte merak edilenler…

Azitromisin neye iyi gelir nasıl bir ilaç ve corona virüs tedavisinde hangi aşamalarda kullanılıyor. bugüne kadar corona virüs salgınında kullanılan ilaçlar ve özellikleri merak ediliyor.

Azitromisin, bir dizi bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Buna orta kulak enfeksiyonları, strep boğaz, pnömoni, gezgin ishali ve diğer bazı bağırsak enfeksiyonları dahildir.

AZİTROMİSİN NEDEN MERAK EDİLİYOR?

Fransa’daki doktorlar tarafından yapılan klinik araştırmaya göre hidroksiklorokin ile azitromisin karışımı, corona virüsü hastalarının %100’ünü 6 günlük tedavide iyileştirdiği iddia edildi.

AZİTROMİSİN CORONA VİRÜSÜ İYİLEŞTİRİYOR MU?

Philippe Gautreta yönetiminde yürütülen çalışma, HCQ ve azitromisin kombinasyonunu alan hastaların tamamının test sonuçlarının negatif çıktığını ve 6 günlük tedaviyle virüsten iyileştiğini gösterdi. Çalışma ekibi “Bakteriyel süperenfeksiyonu önlemek amacıyla, hidroksiklorokin ile tedavi edilen hastalardan altısı, günlük elektrokardiyogram kontrolünde, ilk gün 500 mg, sonraki 4 gün 250’şer gram olmak üzere azitromisin aldı.” dedi.

Gautreta ve araştırmacılardan oluşan ekibi, Mart’ın başından ortasına dek 20 hastayı bir hastanede günlük 600 mg hidroksiklorokin ile tedavi etti. Koronavirüs hastalarına, hastaların semptomlarına göre, HCQ ve bakterilerle savaşana bir antibiyotik olan ve solunum yolu, cilt, kulak, göz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi bakterilerin neden olduğu pek çok farklı enfeksiyonun tedavisinde kullanılan azitromisin verildi.

Kalan 16 hastaya kontrol amacıyla ilaç verilmedi. 6 gün sonra, hidroksiklorokin ve azitromisin kombinasyonu verilen hastaların arasında Kovid-19 taşımaya devam eden vaka yüzdesi %5’ten daha azdı. Bu kombinasyonla yapılan tedavi, yalnızca klorokin alan hastalardan daha iyi sonuç veriyor.

İlginizi Çekebilir

Korona günlük 5 sağlık çalışanı öldü

SAĞLIK VE YAŞAM HABERİ. Türkiye’de bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Türkiye …

%d blogcu bunu beğendi: