Ana Sayfa / Sağlık / Balık sonrası helva neden yenir

Balık sonrası helva neden yenir

Balık yedikten sonra üstüne mutlaka helva yenir ve özellikle tahinli helva istenir peki nedenini hiç düşündünüz mü? Balık sonrası helva yemenin sağlık açısından yararı. 

Tam balık sezonu başladı ve bol bol yemek lazım sağlık için. Peki balık yedikten sonra neden helva yeriz ve özellikle tahinli helva tercih ederiz hiç düşündünüz mü?

Bunun nedeni ise tamamen sağlıkla ilgilidir. Omega 3 açısından zengin olan balık bunun yanı sıra çinko, iyot ve demir gibi mineraller bakımından güçlüdür. Bu kadar zengin bir besini vücuda almak kimi zaman tahribata neden olabilir, sindirim sistemini bozabilir. Balık yedikten sonra şişkinlik, mide bulantısı ya da kan şekerinde düşme yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için de balığın üzerine hemen tatlı yenmesi doğru olur.

Balığın bayat olma ihtimaline karşı sütlü tatlılar tercih edilmez. Şerbetli tatlıların tercih edilmeme sebebi ise çok ağır olmalarıdır. Zaten öncesinde ağır ve bol mineralli bir yiyecek yenmiştir. Üzerine şerbetli gıda tüketerek hazımsızlığı ve mide bulantısını iki katına çıkarmak kimse istemez. İşte bahsettiğimiz sebeplerden sonra geriye kalan en hafif ve sade tatlı helva olur. Balık yedikten sonra kan şekerini kontrollü bir şekilde yükseltir.
İlk nedeni açıkladık. Balığın ardından helva yenmesinin bir önemli sebebi daha var: Denizdeki kirlilikten ötürü yediğimiz balıklarda ağır metaller birikebiliyor. Ağır metallerin vücudumuza girmesi ise son derece tehlikeli ve bizi zehirleme ihtimali çok yüksek. Bu aşamada devreye giren tahin, balıkta biriken ağır metalleri sıfırlar ve ortadan kaldırır. Balık sonrası yenilen tahin tam bir sağlık neferi olarak hareket eder çünkü vücuttaki fosfor oranını düzenler ve mide asidini dengeye sokar.

Görüldüğü üzere sadece keyif ve balığa yakıştığı için değil, aslında sağlığımıza çok büyük katkıları olduğu için de tüketiliyormuş. Artık evde balık pişirdikten sonra da bir tahin helvası pişirirsiniz 🙂 Şimdiden sizlere afiyet olsun!

İlginizi Çekebilir

Afrin’nde bir şehit 13 Aralık

Afrin’de 13 Aralık günü bir asker şehit oldu. Afrin’de verilen şehit asker sayısı. Suriye’nin Tel Rıfat …