Ana Sayfa / Manşet / Belediyeler nasıl insan kaçırıyor yurtdışına?

Belediyeler nasıl insan kaçırıyor yurtdışına?

Yurtdışına belediyeler ve dernekler nasıl insan kaçırıyor ücreti ne kadar yurtdışına insan kaçırmak için Gri pasaport yani hizmet pasaportu nasıl alınır vatandaşlar soruyor. Türkiye’de hangi belediyeler nasıl yurtdışına insan kaçırıyor yolu ne ve neden yurtdışına insan kaçıranlar Almanya’yı tercih ediyor merak ediliyor. Dernekler üzerinden yurtdışına insan kaçakçılığını organize edenler, belediyeleri adeta bir ağ gibi sarmış. Son talep de Kırşehir Belediyesi’ne yapılmış.

Belediyeler Gri Pasaportla nasıl insan kaçakçılığı yapabiliyor neden yurt dışına insan kaçakçılığı Almanya üzerinden yapılıyor soruluyor. Gri pasaport alma şartları yani hizmet pasaportunu kimler nasıl alabilir merak ediliyor.

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’ya seminere gönderdiği 45 kişiden sadece 2’sinin geri dönmesi insan kaçakçılığı organizasyonu yapıldığı iddiasını gündeme getirirdi.

Dernekler üzerinden yurtdışına insan kaçakçılığını organize edenler, belediyeleri adeta bir ağ gibi sarmış. Son talep de Kırşehir Belediyesi’ne yapılmış.

Yurtdışındaki derneklerin organize ettiği, belediye ve derneklerin de aracı olarak kullanıldığı insan kaçakçılığının boyutlarını belirlemek için İçişleri Bakanlığı inceleme yaparken, bulgular 10-12 bin Euro karşılığı Almanya’ya yasal görünüm altında adam kaçıran şebekelerin, bu işe devleti ortak ettiklerini ortaya koydu.

Konuya ilişkin üst düzey bir yetkili, verilmemesi gereken kişilere “Hizmet Pasaportu-gri pasaport” verildiğini belirtti.

Yurtdışındaki bir derneğin, kısa süre önce Kırşehir Belediyesi’ne de çengel atmaya çalıştığını bir yetkili şöyle anlattı:

“Bize bazı tanıdık aracılığıyla geldiler. Kabul etmedik. Daha sonra tekrar zorladılar ama biz bilmediğimiz kişilere hizmet pasaportu çıkaramayacağımızı PKK’lı, FETÖ vb. kişiler olabileceğini söyledik. Aynı firmamı bilmiyoruz ama AB fonlarında proje karşılığı para alarak yapıyorlar.”

Saygı Öztürk/Sözcü

İlginizi Çekebilir

İmamoğlu’nu Tokatspor başkanı şikayet etmiş

Tokatspor Başkanı Ufuk Akçekaya AK parti’den milletvekili olmayı garantiledi İmamoğlu şikayeti ile. İmamoğlu türbede elini …

%d blogcu bunu beğendi: