Ana Sayfa / Kahince / Berat Kandili 19 Nisan 2019

Berat Kandili 19 Nisan 2019

Berat Kandili’nin dinimizdeki yeri ve önemi, fazileti. Her Müslüman’ın bilmesi gereken mübarek ay, gün ve haftalar. Ramazan övncesi Berat Kandili7nin fazileti ve günahlardan arınma temizlenme.Üç ayları idrak ettiğimiz bugünlerde kandil günleri merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde kutladığımız kandilin ardından Berat Kandili yaklaşıyor ve müminler tarafından Berat Kandili ne zaman sorusuna cevap aranıyor. İşte Berat Kandili ne zaman sorusunun cevabı…

Dinimizde mübarek gün ve gecelerden biri de Mübarek Berat Kandili’dir. her Müslüman Berat Kandilini idrak etmek için bu mübarek günü ve geceyi iple çeker.Üç ayların ikincisi Şaban ayı başladı. Şaban ayı içerinde tek kandil olan Berat Kandiline sayılı günler kaldı. Peki Berat Kandili ne zaman? Haberimizden Hicri takvime göre tüm kandil tarihlerini öğrenebilirsiniz.

KANDİL NE ZAMAN?

19 Nisan 2019 Cuma günü Berat Kandili.

8 Kasım 2019 Cuma Mevlid Kandili.

BERAT KANDİLİ NEDİR? ANLAM VE ÖNEMİ

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak demektir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabi ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (Ibn Mâce)Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildigi gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

İlginizi Çekebilir

Instagram 13 yaş sınırı

Instagram zararlı içerik üreten sosyal medya arasına girdi ve yaş sınırı geliyor. Instagram’a 13 yaşından …

%d blogcu bunu beğendi: