Ana Sayfa / Manşet / Boeing sipariş alamıyor

Boeing sipariş alamıyor

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan Boeing artık sipariş alamıyor şirketin bilançosu her geçen gün düşüyor.Dünyanın en büyük uçak şirketlerinden Boeing 737 Max 8 modellerinin ölümcül kazalara karışmasının ardından şirket iki aydır üst üste yeni sipariş almıyor.

ABD’li uçak üreticisi Boeing artık iflasa doğru hızla yol alıyor. Şirketin değeri her geçen gün düşerken yeni uçak siparişi de alamıyor. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticilerinden biri olan Boeing, Endonezya ve Etiyopya’da iki uçağın 5 ay arayla düşmesinin sonucu oluşan ‘Boeing 737 Max 8 krizi’ ardından, 2 aydır yeni uçak siparişi almadıklarını duyurdu.

2 AYDIR YOK

Yerel medya, ABD merkezli ve dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticilerinden biri olan Boeing’in, Endonezya ve Etiyopya’da iki uçağın 5 ay arayla düşmesinin sonucu oluşan ‘Boeing 737 Max 8 krizi’ ardından, 2 aydır yeni uçak siparişi almadıklarını duyurduğunu bildirdi.

Ayrıca, kazaların ardından Boeing şirketinin 737 Max 8 tipi uçak üretimine devam ettiği; ancak üretim sayısının azaldığı belirtildi. ABD basını, Boeing’in Mayıs ayı içerisinde 71 adet 737 Max 8 tipi uçağın siparişini iptal ettiğini duyurdu.

29 Ekim 2018’de Endonezya merkezli Lion hava yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi uçağın düşmesiyle 189 kişi hayatını kaybetmişti.

CNN’in haberine göre; Boeing’in hali hazırda teslim etmesi gereken 5000 siparişi bulunuyor. 2018 yılının mayıs ayında Boeing 43 sipariş almıştı. Boeing Mayıs ayında 30 jet teslimatı yaptı. Geçen yıl mayıs ayında toplam teslimat sayısı 68’di.

Boeing’in hisseleri yüzde 1.26 düşüşle dün günü 196 milyar dolarlık piyasa değeri ile kapattı.

İlginizi Çekebilir

THK’ya kayyum atanan isimler

Son dakika Türk Hava Kurumu haberleri ve kayyum atanması. THK’ya kayyum atanan isimler kimler ve …

%d blogcu bunu beğendi: