Ana Sayfa / Sağlık / Bunamaya karşı 7 besin

Bunamaya karşı 7 besin

Demans yani bunamaya karşı en etkili olan yiyecekler hangileri sorusu. bunama önleyici yiyecekler neler yenmeli neler tüketilmeli sağlık için bilgileri. Dünyada bunama (demans) vakalarının sayısı 47,5 milyona ulaştığı ve bu oran sürekli arttığı halde, bunamanın beslenme ile bağlantısı konusundaki araştırmalar oldukça sınırlı.

7 bunama önleyici yiyecek ve doğal ot. Son yıllarda kırmızı şaraptan kahveye, çikolatadan şampanyaya birçok yiyecek ve içecek ‘bunamaya karşı mucize besin’ nitelemesiyle haber başlıklarını işgal ederken The Food Programme’dan Sheila Dillon uzmanlarla konuşup bu konuda bilinenleri derledi.

BUNAMAYA KARŞI BUNLARI YİYİN

Aslında hiçbir yiyecek veya içecek mucize etkisi göstermiyor. Önemli olan, sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol sebze ve meyve, zeytinyağı ve balık ağırlıklı Akdeniz diyeti uygulamak.

Bunun olumlu etkisi sadece bunama açısından değil genel sağlık için de önemli.

Fakat bunama açısından şu yedi noktaya dikkat çekmek yararlı olabilir:

bunama karşıtı 7 besin
1. Haftada en az bir kez balık yemek büyük yararlar sağlıyor.

2. Çilek ve yaban mersini gibi antioksidan bakımdan zengin meyvelerin bilişsel dejenerasyonu geciktirdiği kanıtlanmış durumda.
3. Günde 30 gram kadar kabuklu yemiş ile yulaf, mısır, kabuklu pirinç, çavdar ve akdarı gibi tam tahıl ürünlerinin protein ve mineral bakımından zengin olduğu kadar bunamaya karşı da yararlı olduğuna inanılıyor.
4. Ispanak ve diğer yeşil sebzelerin zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı biliniyor.
5. Hafif bilişsel sorunları olan kişilere B vitaminleri verildiğinde önemli ilerlemeler kaydettikleri görüldü.

6. Kakaonun sinir hücrelerini koruyucu etkisi olduğuna inanılıyor. Çikolatayı seviyorsanız şeker oranı az, kakao oranı yüksek olanlarını tercih etmelisiniz.
7. Avokadonun içerdiği sağlıklı yağların beyin sağlığına iyi geldiği biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Atakan Kayalar pedagojik destek alacak

Sosyal medyada ünlenen Atakan Kayalar’a sosyal ve psikolojik destek verilmeye başlandı. Aile Çalışma ve Sosyal …

%d blogcu bunu beğendi: