Ana Sayfa / İlginç / Ceviz ağacı altında neden ot yetişmez

Ceviz ağacı altında neden ot yetişmez

Ceviz ağacı altında ot yetişmez nedeni ise ceviz ağacının ürettiği gazdır. ceviz ağacı altında oturulmaz, yemek yenmez ve uyunmaz yoksa öldürebilir diye büyükler sık sık anlatır. Büyüklerimizden hep duyduğumuz bir söz vardır: “Ceviz ağacının altında oturan erken ölür.” diye. Gerçekten ot yetişmeyen bu ağacın altında neden durulmaması gerektiğini biliyor musunuz? İşte o sorunun yanıtı…

Ceviz sülfür üretir. Sülfür gazı nasıl bir gaz ve zehirli mi soruları. Ceviz ağacı altında neden oturulmaz uyunmaz ve ceviz ağaçlarının altında neden ot yetişmez kuru olur sorusu. Eskilerin “Ceviz ağacının altında oturulmaz/uyunmaz” sözünü bilirsiniz. İşte bu söz boşuna söylenmemiş.

İLGİNÇ HABERLER: CEVİZ AĞACI SÜLFÜR GAZI ÜRETİR
Ceviz ağaçları/yaprakları sülfür gazı salgıladıkları için ceviz ağacının altına oturulduğunda uyuşukluk ve sersemlik hissedilir. Hatta bazı yörelerde “Ceviz ağacının altında oturan erken ölür.” gibi söylemler vardır.
Sülfür gazı, havada bulunan gazlardan daha yoğun olduğu için dibe çöker. Bu nedenle ceviz ağacı görenler varsa şayet fark etmişsinizdir ağacın altında pek fazla ot, bitki gibi şeyler görmek çok mümkün değildir.Ceviz güzel bir meyvedir. Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği de olduğu için bol bol bulunması iyi olacaktır. Ancak yine de ne olur ne olmaz insan yoğunluğunun fazla olmadığı yerlere dikilmesinde fayda var.

İlginizi Çekebilir

Galatasaray Başekşehir canlı 18 Mayıs

Galatasaray-Medipol Başakşehir canlı maçı 18 mayıs Cumartesi saat 19’da ve maçın hakemi Cüneyt Çakır oldu. …