Ana Sayfa / Kime Ait / Daire krediye nasıl uygun hale getirilir

Daire krediye nasıl uygun hale getirilir

Eviniz ya da satılık daireniz var ve ancak krediye uygun olmadığı için alacı bulamıyorsunuz? Olabilir bu durumda neler yapılması gerektiğini araştırdı. Bir de şu soruluyor, krediye uygun olmayan evi ya da binayı belediye bir şey yapabilir mi, yıkabilir mi diye. Krediye uygun olmayan av, bina daire için belli şartlar var. 

Daire ya da iş yeri alacaklar için mekanın krediye uygun olup olmadığı önemlidir. Krediye uygun olmayan mekan için neler yapılır diye soruluyor. Bankalar ve çeşitli kredi kurumları, konut sahibi olmak isteyenlere konutun değerine göre belirlenen oranda kredi verir. Konutun krediye uygun olabilmesi için tapusunun ve kat irtifakının olması, binanın yasal düzenlemelerde belirtilen kriterlere uygun olarak inşa edilmiş olması gerekir. Bir bina, yasal düzenlemelere uygun şekilde inşa edilmediği için krediye uygun bulunmamışsa, belediye tarafından yıkılabilir.

KONUT KREDİYE NEDEN UYGUN OLMAZ ÇÖZÜMÜ

Konutların krediye uygun bulunmamasının sebepleri nelerdir?

Konut satın almak üzere kredi kurumlarına başvurulduğunda, kredi kurumunun görevlendirdiği bir uzman ekibi, söz konusu konutu inceleyerek bir ekspertiz raporu oluşturur. Raporda konutun bulunduğu binanın ve arsanın özellikleri ile arsa sahibinin, binayı inşa eden şirketin veya müteahhitlik firmasının bilgileri de titizlikle incelenir. Ekspertiz raporu sonunda konutun krediye uygunluğuna karar verilir. Bankanın gönderdiği uzman ekip, gayrimenkul üzerinde incelemelerde bulunup konutun krediye uygun olmayan ev statüsünde olduğuna karar verdiyse bunun pek çok nedeni olabilir. En yaygın sebep, konutun yasal düzenlemelere uygun şekilde inşa edilmemiş olmasıdır. Tapusu bulunmayan, hasarlı veya çok eski binalardaki evler için kredi verilmez.

Bankalar, konut kredisi verirken evin üzerine ipotek koyma yöntemiyle teminat talebinde bulunur. Evin ipotek altına alınabilmesi için konutun kat irtifaklı olması şarttır. Kat irtifakı bulunmayan evler için bankalar kredi vermez.

KREDİYE UYGUN OLMAYAN KONUTU BELEDİYE YIKABİLİR Mİ?

Krediye uygunluk için evin hangi özelliklere sahip olması gerekir?
Konut kredisi alabilmek için öncelikle evin inşaatının en az %80 oranında tamamlanmış olması gerekir. Bu durum, inşaatın projeye ve yasal düzenlemelere uygun olarak yapılıp yapılmadığının değerlendirilebilmesi açısından önemlidir. Binanın kat irtifakının veya mülkiyetinin bulunması da bir başka şarttır. Fiziksel şartların yanı sıra kredi alabilmek için konutun tüm hissedarlarının banka ipoteğini kabul etmesi gerekir.

Belediye, krediye uygun olmayan ev ve iş yerlerini yıkabilir mi?

Bir gayrimenkulün krediye uygun olmaması kesin olarak ayıplı olduğu anlamına gelmez. Tamamı ahşap malzemeden inşa edilmiş konutlar, henüz inşası tamamlanmamış apartmanlar ve çok yaşlı binalar; oturmaya uygun olsalar bile krediye uygun bulunmayabilir. Bu durumda belediyenin krediye uygun olmayışını sebep göstererek binayı yıkmaya hakkı yoktur. Ancak projeye ve yasal düzenlemelere uygun olmayan binalar bazı yaptırımlara tabi tutulabilir. İçinde projede belirtilmemiş kaçak yapıların olduğu tespit edilen binalar, yıkılma riski bulunan evler ve kentsel dönüşüm kapsamına alınmış yapılar belediye ekiplerince yasal usullere uygun olarak yıkılır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 70. maddesi uyarınca insan sağlığını ve çevre güvenliğini tehlikeye düşürecek durumdaki binalar, zarar tehlikesini önleme kapsamında tahliye edilip belediye tarafından yıkılabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Bahçeli klasik Mercedes’ini hediye etti

Bahçeli klasik otomobillerini hediye ediyor. Bahçeli son olarak Mehmet Bülent Karataş’a klasik özel plakalı Mercedes’ini …

%d blogcu bunu beğendi: