Ana Sayfa / Sağlık / Deniz patlıcanı nasıl yenir?

Deniz patlıcanı nasıl yenir?

Deniz patlıcanı veya diğer adıyla deniz hıyarı nasıl yenir, neye faydası var ve nerede bulunur? Deniz patlıcanını kimler tüketiyor kilosu ne kadar ve nerede satılıyor bilgisi. Sıra dışı görünümü nedeniyle deniz patlıcanı ya da deniz hıyarı olarak da bilinen bu besin uzak doğu ülkelerinde sıklıkla tüketiliyor. Ege kıyılarında rastlanan bu türün ihracatı 2016 yılında 7 milyon dolara yaklaşmıştı. Peki, deniz patlıcanı nedir ve faydaları nelerdir?

Deniz patlıcanı satışı ve nasıl yeniyor deniz patlıcanı nasıl servis edilir bilgisi. Deniz hıyarı olarak da bilinen deniz patlıcanı bazı ülkelerde çok kullanılıyor. Deniz patlıcanı faydaları belirli bir dönemde av yasağı kalkan bu ürünü denemek isteyen kişiler tarafından araştırılamaya devam ediyor. Kasım ayında başlayan deniz patlıcanı ayı haziran ayı itibariyle sona eriyor. İşte deniz patlıcanı ile ilgili bilinmeyenler…

Türkiye’de fazla bilinmediği için tüketilmeyen deniz patlıcanı, daha çok Çin gibi uzak doğu ülkelerinde tercih ediliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin verdiği sahalarda dalgıçların topladığı deniz patlıcanı, yasak toplanma nedeniyle sık sık yazılı ve görsel basında haberlere konu olmasıyla adından söz ettiriyor. İşte, ülkemizde çok bilinmeyen deniz patlıcanı hakkında merak edilen her şey…

DENİZ PATLICANI NEDİR?

Derisidikenlilerden familyasına mensup omurgasız bir canlı çeşidi olan deniz patlıcanı, Çin mutfağının vazgeçilmez bir parçası. Yemeklerde kullanımının yanı sıra ilaç ve kozmetik sanayisinde de kullanılan deniz patlıcanına deniz hıyarı da denir. Çin tıbbında yorgunluğa, iktidarsızlığa ve eklem ağrılarına iyi geldiğini inanılan deniz patlıcanı, yüksek protein kaynağı olduğu için uzak doğu ülkelerinde rağbet görüyor.

Güneydoğu Asya ve Avustralya sahil insanları deniz hıyarlarını deniz suyunda pişirip, kurutur. Yeneceği zaman tatlı suda kaynatıp, özellikle çorbasını yaparlar. Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamış olup, sosis veya hıyara benzer. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır. Bu uzama hayvanın yan yatmasına sebep olur. Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10-30 kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan tentaküller (dokunaçlar) vardır. Genellikle 3–27 cm boyundadırlar. 60 cm uzunlukta olanları da vardır. 900 kadar türü bilinmektedir.

Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır. Ambulakral tüp ayaklarla yavaş hareket ederler. Tüp ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Tüp ayakları olmayan deniz hıyarları diplerde U şeklindeki oyuklarda yaşarlar. Solunumları vücut boşluğunda uzanan bir çift suakciğeri veya solunumağacı denen organlarla sağlanır. Kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Yumurtlayarak ürerler, erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzer. Bazıları hermafrodit (çift cinsiyetli)dir.

En önemli özellikleri ise, vücutlarının her yanındaki yakalama kollajeni adlı yapı sayesinde kendini sıvıya dönüştürme becerileridir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski haline dönebilirler. Bazı türler kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilir.

İlginizi Çekebilir

Afrin’nde bir şehit 13 Aralık

Afrin’de 13 Aralık günü bir asker şehit oldu. Afrin’de verilen şehit asker sayısı. Suriye’nin Tel Rıfat …