Ana Sayfa / Sağlık / Dezenfeksiyon tüneli sağlıklı mı?

Dezenfeksiyon tüneli sağlıklı mı?

Dezenfeksiyon tünelleri sağlıklı mı, koronavirüsten koruyor mu, tehlikesi var mı, dezenfeksiyon tünelleri zararlı mı tartışması. Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Ordu’da şehrin kilit noktalarına konulan ‘dezenfeksiyon tüneli’ uygulamasıyla ilgili uyarılarda bulundu. Dezenfeksiyonda kullanılan madde su bile olsa uygulamanın tehlikeli olduğunu ifade eden Prof. Kara, dezenfeksiyon sırasında hem korona hem de tüberküloz mikrobu gibi daha tehlikeli hastalıklara yol açan organizmaların havaya karışarak başka kişilere bulaşma riski olduğunu söyledi.

Hangi ilde dezenfeksiyon tüneli hizmete girdi faydalı mı zararlı mı tartışması. Ordu’da açılan dezenfeksiyon tüneli koronavirüsten korur mu, zararı mı yoksa faydası mı var uzmanı yanıtladı. Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada ölüm saçmaya devam eden yeni tip koronavirüs Kovid-19’a karşı tüm uzmanların önerdiği tedbirler dışında başta yerel yönetimler olmak üzere kitlesel önlemler de alınıyor.

Birçok ilde toplu taşıma araçları, yollar, duraklar dezenfekte edilirken Ordu Büyükşehir Belediyesi de şehrin çeşitli noktalarına ‘Aircor 52’ adı verilen dezenfeksiyon tünelleri yerleştirdi.
Ancak bu tünele ilişkin Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan dikkat çeken bir uyarı geldi.

CNN Türk’te Hande Fırat’ın hazırladığı Gece Görüşü programına konuk olan Prof. Dr. Ateş Kara’ya göre dezenfeksiyon tüneli büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor.
Tünelde dezenfeksiyon amacı ile sadece su kullanılması halinde bile burayı kullanlar için büyük bir risk oluşturduğunu söyledi.

Tünel için “İnsan hayatını tehdit eden bir uygulama” diyen Ateş Kara, kullanılan malzemenin su bile olsa buhar halinde ve küçük partiküller şeklinde püskürtüldüğüne dikkat çekti. Sonra da tüneli kullanan ilk kişinin o buhar altından geçerken bir kez nefes alması ya da öksürmesi halinde eğer tüberküloz benzeri bir hastalığı varsa peşinden geçen kişinin ondan yayılan mikrobu kapma riski ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Belediyelerin sokak, toplu taşıma araçları gibi katı yüzeyleri dezenfekte etmesinin de gereksiz olduğunu ifade eden Kara, koronavirüse karşı sabun ve evlerde kullanılan deterjanların yeterliği olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

Pandemi hastane listesi (Türkiye)

Pandemi hastanesi olan iller ve hangi hastaneler pandemi hastanesi oldu İstanbul pandemi hastanesi olanlar, Ankara’da …

%d blogcu bunu beğendi: