Ana Sayfa / Kahince / Emniyet parmak izini ne kadar saklıyor?

Emniyet parmak izini ne kadar saklıyor?

Parmak izi nasıl silinir ve parmak izi ne kadar saklanır? Emniyette parmak izleri kaç yıl süreyle saklanıyor ve ne zaman siliniyor. parmak izi değiştirilebilir mi, parmak izi veren ne kadar süre sonra yeni parmak izi vermeli bilgisi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dâire Başkanlığı, pasaport, ehliyet, silah ruhsatı işlemleri ve suça karışan kişilerden alınan parmak izlerinin kişinin ölümünden 10 yıl sonra silindiğini açıkladı.

Günümüzde artık kimlik belirleme çalışmaları çok kolay. En basidinden artık kimliklerde. ehliyetlerde ve önemli evraklarda parmak izimiz bulunuyor. peki verilen bir parmak izi örneği ne kadar saklanıyor. Emniyet parmak izlerini kaç yıl süreyle saklıyor bilgisi. suç ve suçlularla mücadelede parmak izi çok önemli. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dâire Başkanlığı, çeşitli işlemler için ve suça karışma hâlinde kişilerden alınan parmak izlerinin ne şekilde ve ne kadar süre ile saklandığına dâir açıklamalarda bulundu.

PARMAK İZİ SİLİNMESİ

Kriminal Daire Başkanlığı, parmak izlerinin ilgili birimler tarafından dijital ve manuel saklandığını açıkladı. Başkanlık, vatandaşların parmak izlerinin yetkili makamlar haricinde hiçbir kişi ve kurum ile paylaşılmadığını da bildirdi.

PARMAK İZİ BİR ÖMÜRDEN FAZLA SAKLANIYOR

80 yıl süreyle saklanıyor
Arşivlenen izlerin saklama sürelerinin Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’nun 5’inci maddesinde düzenlendiğine dikkat çekilen açıklamada, izlerin alındığı tarihten itibaren 80 yıl süreyle saklandığı, kişinin ölümü halinde 10 yıl bekletildikten sonra imhâ edildiği kaydedildi.

Daha önce parmak izi verdiğini beyân eden kişilerin T.C. kimlik numarası ile birlikte sorgulaması yapılarak parmak izlerinin mevcut olması hâlinde tekrar alınmadığı vurgulandı

İlginizi Çekebilir

Rahşan Ecevit’in mezarı nerede olacak?

Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit’in yanına gömülecek. Rahşan Ecevit cenaze töreni netleşiyor Devlet Mezarlığı’na defnedilecek. Rahşan …

%d blogcu bunu beğendi: