Ana Sayfa / Kime Ait / En zeki ülkeler sıralaması

En zeki ülkeler sıralaması

Türkiye dünyada kaçıncı en zeki ülkeler sıralamasında sorusu. Türkiye’nin zeka ortalaması kaç dünyaya göre nasıl bilgisi. IQ’ya göre dünyanın en zeki ülkeleri sıralamasındaki birinci ülke hangisi sorusu. Dünyanın en zeki 10 ülke sıralaması. Dünyanın en zeki ülkeleri açıklandı. Dünyanın en zeki ilk 10 ülkesi arasında ise en yüksek ortalama ile Hong Kong ve Singapur yer alıyor. Türkiye ilk 20 yüksek ortalama derecesi arasında yer alıyor.

Dünyadaki en zeki ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sorusu. Dünya zeki ülkeler sıralaması sonuçları.

WebTekno’da yer alan habere göre, dünyanın en zeki ülkeleri sıralamasında Türkiye ilk 20’de yer alıyor. Açılımı İntelligence Quotient, Türkçe anlamı ise zeka değeri ya da zeka katsayısı olan IQ, standardizasyonu yapılan zeka testlerinden alınan zeka puanıdır.

İçerisinde mantık, hafıza, matematik becerisi, dil yeteneği, analitik düşünme kabiliyeti, bilgiyi işleme hızı gibi skorları bulundurur. Bireylerin olduğu gibi toplumların, ülkelerin de IQ dereceleri merak ediliyor.

Türkiye’nin IQ ortalaması: 90

Pek çok farklı faktör yer aldığı için hangi ülkelerin, toplumların dünyanın en zekisi olduğunu belirlemek oldukça zordur. Örneğin; okur-yazar oranı en fazla olan ülke en zeki ülke midir? Faktörleri tek başına alıp bir belirginlik kazandırmak mümkün değilken, tüm faktörler eşliğinde bir standardizasyon oluşturulur ve bu doğrultuda ölçüm yapılır.

Açıklanan, dünyanın en zeki ülkelerinin arasında Hong Kong, Güney Kore, Tayvan, İtalya, Moğolistan gibi ülkeler yer alıyor. Türkiye’nin IQ ortalaması ise 90 olarak belirlendi. İşte en yüksek IQ’ya sahip ilk 10 ülke ve ortalamaları:

Hong Kong: 108

Singapur: 108

Güney Kore: 106

Çin: 105

Japonya: 105

Tayvan: 104

İtalya: 102

İsviçre: 101

Moğolistan: 101

İzlanda: 101

İlginizi Çekebilir

Erdoğan kripto paraya karşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan,kripto paralara karşı olduğunu net bir şekilde ifade etti hatta onlarla mücadele ettiklerini açıkladı. …

%d blogcu bunu beğendi: