Ana Sayfa / Sağlık / Entübe olunca ne oluyor?

Entübe olunca ne oluyor?

Entübe ne anlama geliyor entübe ne demek ve entübe olunca ne oluyor nasıl müdahale ediliyor. Tıpta entübe neyi ifade eder entübe hasta ölümcül müdür uzmanlar ne diyor?Corona virüsü nedeniyle birçok tıp terimi merak konusu oluyor. Merak edilen kelimelerin başında ise entübe geliyor. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olan hastalara uygulanan bir işlem olan entübasyon son dönemde corona virüsü salgını nedeniyle sıkça konuşuluyor. Peki entübe nedir?

Entübe hasta ne anlama geliyor entübe ölümcül mü nasıl müdahale edilir bilgisi. koronavirüs nedeniyle entübe kelimesini çok duymaya başladık. Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna (trakea) içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

TREKEAL ENTÜBASYON NEDİR?

Acil hava yolu kontrolünün sağlanmasında baş çene pozisyonu, oral ve nazal airway yerleştirme yetersiz kalabilir. Bu durumda ileri hava yolu açma teknikleri uygulanmalıdır. İleri hava yolu açma teknikleri, trakeal entübasyon ve cerrahi hava yolu teknikleri şeklinde uygulanır.

Hava yolu açıklığının sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla trakeaya tüp yerleştirilmesi işlemine trakeal entübasyon denir.

– Trakeal entübasyon uygulama amaçları
– Hava yolunu açmak ve açık tutmak
– Oksijen vermek
– Solunumu desteklemek ve kontrol altında tutmak
– Farenksteki katı ve sıvı maddelerin akciğerlere kaçmasını (aspirasyonu) önlemektir.

ENTÜBASYONDA KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER

Entübasyon işlemine başlamadan önce gerekli malzemenin hazır ve çalışır durumda olduğunun kontrolü şarttır. Bu amaçla bulundurulması gereken malzemeler; endotrakeal tüpler, tüp balonunun şişirilmesi için enjektör, tüp stilesi, laringoskop, aspiratör, maske ve ventilasyon olanağı (ambu balonu, anestezi makinesi vs.), oksijen kaynağı ile anestezik ve acil ilaçlardır.

Ayrıca özel durumlarda (zor entübasyon düşünülen vakalarda, servikal immobilizasyon, morbid obezite vs.) özel laringoskop (videolaringoskop gibi), tüp ve bronkoskop gerekebilir.

İlginizi Çekebilir

Sakarya süper taşıyıcı kadın

Bir kadın Sakarya’da süper taşıyıcı olarak birçok insana koronavirüs bulaştırdı. Sakarya’da karantina altına alınacak bölgeler …

%d blogcu bunu beğendi: