Ana Sayfa / Manşet / Hangi ülkede kaç Türk var?

Hangi ülkede kaç Türk var?

Dünyada hangi ülkelerde Türkler var hangi ülkelerde hiç Türk yok sorusu. Dünyada kaç Türk yaşıyor hangi ülkede kaç Türk vatandaşı yaşıyor listesi yayınlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir soru önergesine verdiği cevapta yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını gösteren bir tabloyu paylaştı.

Türklerin yaşadığı ülkeler ve hangi ülkede kaç Türk yaşıyor listesi yayınlandı. dünyada en çok Türk vatandaşı bulunan ülkeler ve hiç Türk’ün bulunmadığı ülkeler kaç tane hangileri bilgileri. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yurtdışında yaşan Türklerle ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na 2018 yılında çok sayıda soru önergesi verdi.

5 MİLYON TÜRK YURTDIŞINDA YAŞIYOR

Almanya en çok Türk vatandaşı bulunna ülke listesinde birinci sırada. dünyada sadece 3 ülkede türk bulunmuyor. Tanrıkulu’nun önergelerini toplu olarak 14 Ocak 2019’da yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, verdiği cevapta yurtdışındaki vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını da paylaştı. 152 ülkeyi kapsayan tabloya göre, 5 milyon Türk yurtdışında yaşarken en çok Türk vatandaşının yer aldığı yer 2 milyon kişiyle Almanya oldu.

EN AZ VE EN ÇOK TÜRKLERİN BULUNDUĞU ÜLKELER

Bütan, Tonga, Tuvalu’daki hiç Türk sayısı yaşamazken, Ermenistan, Paraguay, Ekvator Ginesi, El Salvador, Nijerya, Cape Verde, San Marino, Bolivya, Suriye, Monako,  Kuzey Kore, Liberya, Belize, Galler,  İzlanda, Kanarya Adaları, Kuzey İrlanda, Jamaika, Honduras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Barbados, Andorra, Tayvan, Togo ve Uruguay’da yaşayan Türk vatandaşları ile ilgili verinin bulunmadığı ifade edildi.

Yurtdışında yaşayan Türklerin ülkelere göre dağılımı ise şöyle:

İlginizi Çekebilir

Seyahat izin belgesi kalktı

Şehirlerarası yolculukta seyahat izin belgesi zorunluluğu kaldırıldı HES kodu yolculuk için yeterli olacak. İçişleri Bakanlığı, …

%d blogcu bunu beğendi: