Ana Sayfa / Sağlık / Hantavirüsü nasıl bulaşıyor, ne

Hantavirüsü nasıl bulaşıyor, ne

Hanta virüs nedir, nasıl bulaşır belirtileri ve hantavirüs nerede ortaya çıktı bilgisi. Corona virüsten sonra şimdi de hanta virüs paniği dünyaya yayılabilir ilk vaka görüldü. Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve kısa süre içinde dünyayı kasıp kavuran corona virüsü can almaya devam ederken, Çin’den dehşet verici bir haber geldi. Global Times gazetesi, Yunnan eyaletinde yaşayan bir kişinin işe giderken otobüste hanta virüsü (hantavirüs) sonucu hayatını kaybettiğini yazdı.

Hanta virüs nedir, hanta virüs nasıl bulaşır ve hantavirüs aşısı ilacı var mı soruları. Sağlık haberlerine bir yenisi daha eklendi bu kez tehlikenin adı hantavirüs ve kaynağı yine Çin. Corona virüsü şimdiye dek küresel ölçekte 17 bini aşkın kişinin ölümüne yol açarken, birçok hastalık çirkin yüzünü göstermeye devam ediyor. Hindistan ve başkaca ülkelerde domuz gribi ve kuş gribi vakaları bildirilirken, Çinli bir adama hanta virüsü teşhisi koyuldu.

Çin’in Global Times gazetesi, adını açıklamadığı Yunnanlı adamın Shandong eyaletinde işe giderken otobüste hayatını kaybettiğini yazdı. Otobüste bulunan diğer 32 kişide de hanta virüsü tespit edildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; hanta virüsleri genellikle kemirgenler tarafından yayılan bir virüs ailesinden. Hanta virüsleri insanlarda hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) ve renal sendromla beraber hemorajik ateş (HFRS) gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Hastalık hava yoluyla bulaşmıyor ve insanlara yalnızca kemirgenlerin dışkıları ve salyaları ile temas etmeleri halinde, nadiren ise enfekte bir taşıyıcının ısırmasıyla geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Korona günlük 5 sağlık çalışanı öldü

SAĞLIK VE YAŞAM HABERİ. Türkiye’de bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Türkiye …

%d blogcu bunu beğendi: