Ana Sayfa / Manşet / Kaz Dağları nöbeti sona erdi

Kaz Dağları nöbeti sona erdi

Kaz Dağları nöbeti artık bitti Çanakkale merkez’de sürdürülecek. Altın için ağaçları kesilen Kaz Dağları’nda başlatılan nöbet sona erdirildi.

Ağaç için çevre için gece demediler gündüz demediler nöbete gittiler. Evet kaz Dağları’ndaki çevre felaketi için başlayan nöbet bitti. Nedeni ise çok ilginç. Kaz Dağları’ndaki su ve vicdan nöbetinin bitmesinin ardında ne var? tehdit mi edildiler sorusu da akıllara gelmedi değil. Kaz Dağları’nda Kanadalı Şirketin altın arama çalışmalarında kesilen binlerce ağaç için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nin konaklama faaliyetleri artık Balaban’daki kamp alanında yapılmayacak. Nöbet Komitesi, kampın Çanakkale şehir merkezinde sürdürülmesine karar verdi. Gerekçe olarak; yangın riski, can ve mal güvenliği gösterildi.

Çanakkale’nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı 26 Temmuz’da ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ başlatılmıştı. Nöbet komitesi, mücadelenin 15’inci gününde kamp alanındaki çadırla konaklama faaliyetlerinin artık yapılmayacağını açıkladı. Maden şantiyesinin önünde gerçekleştirilen açıklamada konaklamanın Çanakkale şehir merkezinde sürdürüleceği belirtilerek şu ifadeler yer verildi:

“İlk günkü kararlılıkla, su ve vicdan nöbetimiz devam etmektedir. Gelinen noktada Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlar su ve vicdan nöbetimize ve bölgede konaklamak üzere katılım göstermektedirler. Mevcut alanın fiziki koşulları bu kadar büyük bir talebi karşılayamayacak durumdadır. Bu yetersiz fiziki koşullarda yangın riski artmış, konaklayan insanların can ve mal güvenliği korayacak sınırı aşılmıştır. Bu nedenle şehir merkezi ile Kirazlı Balaban’da iki ayrı koordinasyon merkezi oluşturulacaktır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen destekçileri katliam alanına ziyaretleri koordinasayon kurulu aracılığı ile devam edecektir. Koordinasyon merkezlerinde bölgeye yönelik etkinliklere devam edilecektir. Kirazlı Balaban mevkiindeki su ve vicdan nöbeti alanında çadırlı konaklama yapılmayacaktır.”

İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu’ndan 3 şehit için başsağlığı mesajı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Ocak günü Suriye’de şehit olan 3 asker için başsağlığı mesajı …

%d blogcu bunu beğendi: