Ana Sayfa / İlginç / Kedi adını biliyor

Kedi adını biliyor

Yarı yabani yarı evcil hayvan olan kediler de köpekler kadar eğitilebiliyor ancak onlar fazla tepki vermiyor.Kediler kendilerine verilen adları biliyor ancak tepki vermiyor çoğu zaman.

Kedi adını bilir mi sorusunun yanıtı. kedi nankördür derler ya aslında o iş öyle değil. Kedi asildir köpek gibi yalama olmaz derler. Dünya genelinde 600 milyon kadar kedi insanlarla bir arada yaşıyor. Peki, kediler onlara seslendiğimizde nasıl tepki veriyor? Kediler sesimizi sadece mama vereceğimiz zaman mı tanıyor? Yoksa gerçekten de kendi isimlerini öğrenebiliyorlar mı?

KEDİLER ADLARINI BİLİYORLAR
Konuyu incelemeye alan Tokyo Üniversitesi’nden Atsuko Saito ve ekibi bu soruların yanıtını bulabilmek için bazı testler yaptı.

İlk testte araştırmacılar kedi beslenen 11 evi ziyaret ederek sahiplerinden kedilerine beş keli
meyle seslenmelerini istedi. Kelimelerin uzunluğu ve ritmi kedinin ismine benziyordu ve beşinci kelime ise kedinin adıydı. Ve 11 kediden 9’u adını duyduğu zaman kafasını çevirerek kulaklarını dikti.

KEDİ İSTERSE SİZE TEPKİ VERİR

İkinci test 20 ev kedisiyle tekrarlandı ama bu sefer kelimeleri yabancılar telaffuz etti. 20 kediden 11’i sadece kendi ismine tepki verdi. Son deneyde ise en az 5 kedinin bulunduğu evler ziyaret edidi. Bu sefer önce diğer kedilerin isimleri, son olarak da test edilen kedinin ismi söylendi.

Sonuç olarak 24 kediden sadece 6 tanesi ismini duyduğunda tepki verdi. Anlaşıldığı üzere kediler isimlerini belli başlı deneyimlerle bağlantı kurarak öğrenebiliyor. Kedilerin de en az köpekler kadar iyi öğrendiğini ancak kedilerin bu bilgiyi göstermeye pek de gönüllü olmadığını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Sözcü sahibi Burak Akbay için yeni karar

Burak Akbay Sözcü gazetesinin sahibi ve hakkındaki arama kararı kaldırıldı. Sözcü gazetesi sahibi için olumlu …

%d blogcu bunu beğendi: