Ana Sayfa / İlginç / Kedi neden popo sallar

Kedi neden popo sallar

Önce sinerler sonra harekete geçerler ancak ondan önce de küçük bir popo sallama hareketi yapalar. Evet kedilerden bahsediyoruz. Kediler saldırmadan önce neden küçük bir popo sallama hareketi yapar?

Kedi besleyenlere önemli tüyolar. kedilerle ilgili en pratik bilgiler. Kedi hareketleri ve kedileri anlama rehberi.Kedi ‘sahipleri’ bilir; kedileri saldırmaya hazırlanırken önce küçük bir popo kıpırdatması yapar. Peki ama niçin?
Kediler Niçin Popo Sallar?
Daha önce ilginizi çekti mi bilmiyoruz ama bu kıpırdatma hareketi sadece kısa bir süre devam ediyor; kedi hafifçe aşağıya eğiliyor, yeri yuğurur gibi hareketler yaparak poposunu sallıyor ve hedefinin üstüne atlıyor. Bu ilginç davranışın nedeni hakkında henüz herhangi bir resmi araştırma yapılmış değil.

Bilimin bunun nedenini bilmediğini ve bu hareketin deneysel bağlamda incelenmediğini belirten Londra’daki Kraliyet Veteriner Koleji’nden evrimsel biyomekanik profesörü John Hutchinson, popo kıpırdatma hareketinin, kedilerin ileri atılmaları için yere sağlam basmasına yardımcı olabileceğini söylüyor: “Muhtemelen kaslarını biraz gerer ve bu da sıçramalarına yardımcı olur.”

Live Science’a konuşan Hutchinson’a göre, popo kıpırdatma, saldırı öncesinde kediye propriyosepsiyon (canlının pozisyonu ve hareketi hakkında farkındalık) sağlıyor olabilir. Popo kıpırdatmasının kedide bir çeşit aerobik ısınma rolü oynayabileceğini de sözlerine ekliyor. Bunun kediler için sadece bir eğlence olabileceğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini söyler Hutchinson, ama onların bu hareketi asıl olarak avlanmanın heyecanıyla yaptığını belirtiyor. Hayvanlar dünyasına baktığımızda evcil kedilerin bu davranışta yalnız olmadığını görüyoruz. Aslanlar, kaplanlar ve jaguarlar gibi daha büyük, yabani kediler bile bu davranışı sergiliyor. Ancak aslanlar ve kaplanların aksine, ev kedisi yaklaşık 10.000 yıl boyunca evcilleştirilmiştir. Bu da popo kıpırdatma hareketini gizemli bir hale getirmeye yetiyor. Her şey bir sineği yakalamak için mi? Yoksa sadece bizimle dalga geçmek için mi: Bakın ne yapıyorum? (Aslında hiçbir şey!)

İlginizi Çekebilir

Babil 2. bölüm izle (Fragmanı)

Babil son bölüm izle (Babil 2. bölüm izle) fragmanı bekleniyor. Babil dizisi dünya gündeminde. Babil …

%d blogcu bunu beğendi: