Ana Sayfa / İlginç / Korona parmak ilişkisi iddiası

Korona parmak ilişkisi iddiası

Hangi parmağı uzun olanlar koronavirüs ölüm riski daha az sorusu. Koronavirüs ile ilgili en ilginç bilgiler ve iddialar. Yüzük parmağı uzun olanlar koronavirüsten etkilenmiyor mu onlar daha mı az ölüyor sorusu. İngiltere’de yapılan bir araştırmada, uzun yüzük parmağına sahip olan erkeklerin anne karnındayken daha fazla testosteron aldığı ve bu yüzden yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı daha dayanıklı oldukları keşfedildi.

En ilginç koronavirüs ve uzuv ilişkisi iddiası geldi. Yüzük parmağının işaret parmağına göre uzun olması bir avantaj mı? Parmaklara göre koronavirüs riski ve ölme ihtimali bir araştırmayla ortaya atıldı. Yapılan yeni bir araştırmada, daha uzun yüzük parmağı olan erkeklerin yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle ölme riskinin daha düşük olduğu bulundu.

Uzmanlar, rahimde daha fazla testosterona maruz kalan erkeklerin daha uzun yüzük parmaklarına sahip olduğunu belirtti. Testosteron hormonu, vücudun corona virüsle savaşmasına yardımcı olan ACE2 adı verilen enzimlerin düzenlenmesinde rol oynuyor.

41 ülkede 200 bin kişiyi inceleyen bilim adamları, erkeklerin daha kısa yüzük parmaklarına sahip olduğu ülkelerdeki ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu buldu.
“4 BÖLGEDE BİYOLOJİK AVANTAJ SAĞLIYOR”

Araştırmayı yürüten, İngilltere’de yer alan Swansea Üniversitesi’nden Profesör John Manning, bu durumun erkek yüzük parmaklarının daha uzun olduğu Avustralya, Yeni Zelanda, Avusturya ve Doğu Asya ülkelerine “biyolojik bir avantaj” sağlayabileceğini söyledi. Öte yandan, araştırmaya göre İngiltere ve Galler’deki yüzük parmakları daha kısa olan erkekler, tüm ölümlerin yüzde 56’sını oluşturuyor.

TÜRKİYE EN KISA YÜZÜK PARMAĞI ORTALAMASINA SAHİP DÜNYADA ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Bununla birlikte araştırmada, en kısa yüzük parmağı ortalamasına sahip olan ülkeler sırasıyla “Bulgaristan, Arjantina, Türkiye, İspanya, İsrail, Romanya, Hindistan, Macraristan, Yunanistan ve İngiltere” olarak açıklandı. Çalışmada, Türkiye’deki Covid-19 ölümlerinin yüzde 2,1’inin kısa uzun parmağına sahip erkeklerin oluşturduğu aktardı.

En uzun yüksek parmağına sahip erkeklerin ise Malezya, Meksika, Rusya, Singapur, Brezilya, Avusturya, İzlanda, Yeni Zelanda, Avustralya ve Belçika’da yer aldığı görüldü.

Profesör Manning, “Teorimiz yüksek doğum öncesi testosteronu nedeniye uzun yüzük parmağına sahip olan erkeklerin daha düşük ACE2 seviyelerine sahip olduğı ve bu yüzden Covid-19’la daha güçlü bir şekilde mücadele edebildikleri üzerine kurulu” açıklamasını yaptı.

Manning, çalışmanın bulguları nedeniyle daha uzun yüzük parmağına sahip olan erkeklerin Covid-19’u hafif semptomlarla atlatacağını ve daha erken işe dönebileceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

YÜZÜK PARMAĞINIZI NASIL ÖLÇEBİLİRSİNİZ?

Öncelikli olarak elinizin işaret parmağını ve yüzük parmağını milimetrik olarak ölçün. Daha sonra işaret parmağınızın uzunluğunu, yüzük parmağınızın uzunluğuna bölün. Böylelikle ondalıklı bir sayı elde edeceksiniz.

0’dan sonraki rakamlar ne kadar küçük olursa, yüzük parmağı da o kadar uzun olur. Araştırmada, en uzun yüzük parmağı ortalamasına sahip erkeklerin 0,976 ortalamayla Malezya’da, en kısa yüzük parmağı ortalamasına sahip erkeklerin 0,99 oran ile Bulgaristan’da yaşadığı ortaya çıktı.

Eğer sizin de işaret parmağınızın yüzük parmağınıza oranı 0,99’dan düşükse yüzük parmağınız uzun demektir.

TOPLU ULAŞIMDA KORONA BULAŞMA SİMİLASYONU

ABD’li yazılım firması MSC tarafından üretilen “Tube Travel” adlı kapalı ortamda gerçekleşen seyahat simülasyonunda, corona virüs taşıyan kişinin konuşmasıyla birlikte ağzında ve burnundan çıkan damlacıkların tüm alanı kapladığı görülüyor.

Kapalı alanda solunum damlacıklarının gidiş yollarını analiz eden model, dünyadak pek çok ülkenin normalleşme uygulamalarını hayata geçirmesinin ardından geldi.

TOPLU TAŞIMALARDA MASKE HAYATİ ÖNEME SAHİP

Araştırmacıların corona virüsün yayılımını durdurmak için maske takmanın gerekli olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlar hapşırıken, öksürürken, konuşurken, ve hatta nefes alırkenbile ağız ve burunlarında yer alan mikro-organizmalar havaya yayılmaya devam ediyor. Bu yüzden toplu taşımaları kulllanan ve kapalı ortamda bulunan herkes, ağız ve burunlarını kapatan bir maske takarak kendisini ve çevresindeki insanları korumak zorunda” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan farklı bir çalışmada ise basit bir bez maskesinin bile bulaşıcı parçacıkları yüzde 99 oranında engelleyebileceği açıklandı.

İlginizi Çekebilir

Konya’da et yiyen örümcek

Et yiyen örümcek Konya’da görüldü. Sarıkız örümcek zehirli ve tehlikeli. Konya’nın Kulu ilçesinde halk arasında …

%d blogcu bunu beğendi: