Ana Sayfa / Kime Ait / Kredi notu düşünce ne olur

Kredi notu düşünce ne olur

Kredi notu düşürme nelere neden olur ve ne olur diye soruluyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi notu düşürmesi ne anlama gelir ve ekonomi ve yatırım üzerinde nasıl etki eder bilgisi. Kredi notu ülkelerin nasıl tespit ediliyor ve yaptırımı var mı o kuruluşlar üzerinde bilgisi. Fitch Türkiye’nin kredi notunu bir basamak indirerek BB seviyesine düşürdü. Uzmanlara göre bu düşüş Türkiye’nin faizle olan mücadelesini zorlaştıracak. Dış finansman ihtiyacında Türkiye’ye önemli bir engel teşkil edecek.

Türkiye7nin kredi notu düştü bu ne anlama geliyor merak ediliyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin kredi notunu hangi kıstaslara göre belirliyor ve not düşürme nelere mal olur bilgsii.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 2016 yılının Ağustos ayından bu yana Türkiye ekonomisinin görünümü ve not seviyesini düşürüyor. Fitch dün yaptığı açıklamada OHAL’e yeni oluşturulan ekonomi yönetimine ve ülkenin cari açığı ile yüksek enflasyonuna vurgu yaptı.

notnotnot

Türkiye’nin kredi notunun düşüşü dış basında da yakın buldu. Financial Times okurlarına haberi, ‘Fitch Türkiye’yi ‘junk’ seviyesinin diplerine gönderiyor’ başlığı ile duyurdu.

BULGARİSTAN VE KAZAKİSTAN’IN GERİSİNDEYİZ

Türkiye bu son kredi notu ile not ve görünüm tablosunda, Uruguay, Güney Afrika, Kazakistan, Guatemala, Kosta Rika, Hırvatistan, Kolombiya ve Bulgaristan gibi ülkelerin gerisinde bulunuyor.

GCM Foreks Araştırma Uzmanı Enver Erkan sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede not düşüşünün Türkiye’nin daha yüksek maliyetle borçlanması anlamına geleceğini söylüyor. Erkan yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin büyük dış finansman ihtiyacı da dış şoklara karşı savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Haziran ayı enflasyonu, TRY’deki keskin düşüşün ardından %15.4’e yükseldi. Nisan ayından bu yana enflasyonist baskıyı hafifletmek için TCMB tarafından uygulanan politika faiz oranlarında 500 baz puanlık kumulatif artışa rağmen, enflasyonist baskılar hafiflememiştir. Fitch’e göre, enflasyonun düşürülmesi ve para politikasının güvenlirliği ve bağımsızlığı daha zayıf bir ekonomik büyüme patikasının tolere edilmesini gerektirmektedir” diyor.

‘OLASI NOT İNDİRİMİ İHTİMALİ’

‘YÜKSEK FAİZ BASKISI’

Türkiye Moody’s için iki S&P için üç seviye yatırım yapılabilir seviyenin altında. Erkan durumu şöyle yorumladı: Moody’s bizi yatirim yapilabilir seviyesinin 2 kademe, S&P ise 3 kademe altında notlandırmaktadır, ilerleyen dönemde ekonomide yüksek enflasyon, yüksek cari işlemler açığı, yüksek Hazine borçlanması, para politikasının güvenilirliği gibi konularda çözüm odaklı reformist aksiyonlara giremezsek kredi notu daha da düşebilir. Kredi notunun düşmesi demek, dış borçlanmanın daha da maliyetlenmesi demek, o da daha yüksek faiz baskısı demek olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Hangi havalimanına kaç eleman alınacak 2019

Havalimanlarına başta güvenlik görevlisi olmak üzere binlerce personel alınacak. Hangi havalimanı kaç personel alacak, aranan …