Ana Sayfa / İlginç / Kuğu fırtınası zamanı (Kuğu fırtınası nedir)

Kuğu fırtınası zamanı (Kuğu fırtınası nedir)

Fırtına, kasırga artık ülkemizde de sık sık konuştuğumuz doğa olaylarından biri oldu. Bu zamanlar yani Nisan ayı kuğu fırtınasının etkili olduğu dönemlerdir. Peki nedir bu kuğu fırtınası, kuğu fırtınası hangi bölgelerde görülür ve etkisi merak ediliyor. ‘Kuğu fırtınası ne demek? Kuğu fırtınası hangi tarihlerde yaşanır?’ sorularının yanıtları Meteoroloji’den yapılan açıklamanın hemen ardından araştırılmaya başlandı. Meteoroloji’den yapılan son açıklamalara göre, 15 Nisan pazartesi bugün Türkiye’nin büyük bölümü sağanak yağış ve fırtınanın etkisi altında olacak. Uzmanlar ayrıca vatandaşları bahar mevsiminin ortalarında şiddetli rüzgar ve yağışlı havayla birlikte birkaç günlüğüne kışı geri getiren hava olayı olarak tanımlanan ‘kuğu fırtınası’na karşı da uyardı. Kuğu fırtınası hakkında merak edilenleri sizler için derledik..

Türkiye Nisan ayını bol yağmurlu bereketli geçiriyor. Bazı bölgelerde ise dolu yağışı etkili oluyor. Ayrıca meteoroloji de kuğu fırtınası konusunda uyarılarda bulundu. vatandaş da merak ediyor kuğu fırtınası nedir ve ne zaman oluşur nerelerde kuğu fırtınası etkili olur diye. İşte fırtına ve kasırgalarla ilgili bilgilerin de içinde bulundurduğu kuğu fırtınası ile ilgili gelişmeler.  ‘Kuğu fırtınası ne demek? Kuğu fırtınası hangi tarihlerde yaşanır?’ sorularının yanıtları Meteoroloji’den yapılan açıklamanın hemen ardından merak edilmeye başlandı. Bahar aylarında bile kış havası yaşatan kuğu fırtınası herkes tarafından araştırılmaya başlandı. Meteoroloji’den yapılan son açıklamalara göre, 15 Nisan pazartesi bugün Türkiye’nin büyük bölümü sağanak yağış ve fırtınanın etkisi altında kalacak. Bu uyarılarından ardından uzmanlar kuğu fırtınası uyarısı da yaptı. Peki kuğu fırtınası nedir? Kuğu fırtınası ne zaman olur? Kuğu fırtınası hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

KUĞU FIRTINASI NEDİR?
Kuğu fırtınası, geleneksel fırtına takvimine göre her yıl 16 Nisan’da başlayan ve 3 gün süren bir fırtına olarak ifade ediliyor. Fırtına takvimi, denizcilerin uzun yılların gözlemlerine dayanarak oluşturdukları bir takvim olarak biliniyor. Bu takvimde yer alan fırtınaların 1-2 gün sapmayla da olsa tuttuğu bilinmektedir.
KUĞU FIRTINASI NE ZAMAN OLUR?
Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takvimi çerçevesinde kuğu fırtınası da bulunuyor. Bahar mevsiminde meydana gelen ve tüm yurdu etkisine alan kuğu fırtınası sebebi ile şiddetli rüzgar ve yağışlı hava, kışı adeta yeniden getiriyor. Kuğu fırtınası her yıl tahmini olarak 16 Nisan’da başlıyor ve 3 gün devam ediyor Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan kuğu fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebiliyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?
Gün boyu Türkiye genelinin çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Akdeniz’in Toroslar kesimi ile Antalya, Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Sivas, Kayseri ve Yozgat çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Datça deprem 4.1

son deprem Türkiye Muğla Datça. Datça deprem büyüklüğü 4.1. AFAD, Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında saat …

%d blogcu bunu beğendi: