Ana Sayfa / Kahince / Kurban eti taksimi nasıl yapılır?

Kurban eti taksimi nasıl yapılır?

Kurban etinin kimlere dağıtılacağı nasıl taksim edileceği ve kurban eti dağıtılmazsa paylaşılmazsa kurban kabul olur mu sorusu. kimlere kurban eti verilmez dağıtılmaz sorusu ile kurban eti öncelikle kimlere verilmeli nasıl dağıtılmalı ne kadar dağıtılmalı merak ediliyor. Kurban bayramı namazı ardından kurbanlar kesilmeye başlandı. Kişinin içinde bulunduğu şartlara göre değişkenlik gösteren kurban eti dağıtımı nasıl yapılmalı merak ediliyor. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanıtladığı. kurban eti ve derisi nasıl değerlendirilmelidir sorusunun yanıtı..

Kurbanlar kesiliyor kesenler kesmeyenlere bir parça et dağıtıyor. peki kurban eti kimlere nasıl dağıtılmalı ne kadar dağıtılmalı. Maalesef günümüzde kurban eti ailelerce sadece derin dondurucuya istiflenen et gibi algılanıyor. Oysa kurban eti üçe bölünüp dağıtılmalı kesmeyenlere de verilmeli.

Kurban Bayramı coşkusu yurdun dört bir yanında yaşanmaya devam ediyor. Kurban, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Ülkenin dört bir yanında kurban kesimi gerçekleştirilirken, kurban sahipleri eti nasıl pay edileceğini öğrenmek istiyor.

KURBAN ETİ NASIL DAĞITILIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Kurban etinin tamamı evde bırakılabilir (Tahâvî, Şerhu me‘âni’l-âsâr, IV, 185). Ancak, durumu iyi olan müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunu hatta tamamını dağıtmaları daha uygun olur.

Şâfiî mezhebine göre ise, kurban etinden az da olsa fakirlere verilmesi gerekir (Bkz. Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 413).

KURBAN DERİSİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Kurbanın derisi, bir fakire veya hayır kurumuna verilmelidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), veda haccında Hz. Ali’ye, kurban olarak kesilen develerinin başında durmasını ve bunların derileri ile sırtlarındaki çullarını sadaka olarak vermesini, kasap ücreti olarak bunlardan bir şey vermemesini emretmiştir (Müslim, Hac, 348; Buhârî, Hac, 120, 121; Ebû Dâvûd, Menâsik, 21). Buna göre kurban derilerinin para karşılığında satılması, kurbanın kesimi veya bakımı için ücret olarak verilmesi caiz değildir (İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 203). Derinin satılması hâlinde bedelinin yoksullara verilmesi gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 165).

Ancak kurbanın derisi, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur (Kâsânî, Bedâi‘, V, 81; Merğînânî, el-Hidâye, VII, 164).

İlginizi Çekebilir

Kampüsünde sigara yasaklanan üniversite

Sigara Necmettin Erbakan Üniversitesi kampüsünde yasaklanıyor. Dumansız hava sahası genişliyor. Konya’da üniversite tüm kampüste sigara …

%d blogcu bunu beğendi: