Ana Sayfa / İlginç / Mamut klonlayan ülke: Japonya

Mamut klonlayan ülke: Japonya

Mamutlar geri dönüyor, Japonlar Sibirya Mamudunu klonladı. mamut klonlayan ülke Japonya bilim dünyasında yeni bir çığır açıyor.mamut fosilinden Japon bilim insanları Mamut klonladı. Bilim insanları önemli bir adam daha attı. Japon araştırmacılar, Sibirya’da bulunan yünlü mamut fosilinden aldıkları DNA örneklerini ile mamutları klonlamaya çalışmasına çok yaklaştılar.

Mamut fosilinden aldıkları DNA ile mamut klonlayan Japonya bilim dünyasını şaşkına uğrattı. 4 yıl önce Sibirya’da bulunan yünlü mamut cinsi hayvan fosilinden DNA örnekleri alan bilim insanları, soyları 4 bin yıl önce tükenen yünlü mamutların hayata dönmesini amaçlayan deneylere başlamıştı. Futurism.com sitesinin aktardığı habere göre Japon bilim insanları 28 bin yıl yaşındaki mamut hücrelerinden olumlu biyolojik reaksiyonlar almaya başladı. Bu gelişme de soyu tükenen bu hayvan türünü klonlayarak yeniden hayata döndürme ihtimalini bir adım daha yaklaştırdı.

MAMUTLAR DÜNYAMIZA GERİ DÖNÜYOR

BİYOLOJİK AKTİVİTE GÖSTERDİKLERİ İFADE EDİLDİ

Hafta başında Scientific Reports sağlık dergisinde yayımlanan yazıda Japonya’daki Kindai Üniversitesi’nden araştırmacılar, korunmuş mamut hücrelerini fare yumurta hücrelerine yerleştirdikleri birkaç doz enjekte edilen hücrelerden bazılarının hücre bölünmesinden önce olması gereken biyolojik aktivite gösterdikleri ifade edildi.

DNA İLE MAMUT KLONLAMA

Bilim insanları yıllardır üzerinde çalıştıkları mamut klonlama işlemi için yeterince iyi korunmuş DNA bulamıyordu.

Bu gidişle bilim insanları dinazor DNA’sı ile de dinazor klonlayabilecek ya da türü kaybolmuş canlılar yeniden mavi gezegenimize geri getirilebilecek.

İlginizi Çekebilir

Galatasaray Başekşehir canlı 18 Mayıs

Galatasaray-Medipol Başakşehir canlı maçı 18 mayıs Cumartesi saat 19’da ve maçın hakemi Cüneyt Çakır oldu. …