Ana Sayfa / Kadınca / Merkel siyaseti bırakıyor

Merkel siyaseti bırakıyor

DÜNYA HABERİ. Almanya’da Merkel siyaset sahnesinden çekiliyor. Merkel’in siyaseti bırakmadan başbakan olarak Türk gurbetçilere yönelik yeni kararlar almasından korkuluyor. Merkel’in sinsi, çıkarcı ve güvenilmez yönetimi Almanlar kadar oradaki yabancıları da etkilemişti. Almanya Başbakanı Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) yürütme komitesi, yeni liderini seçmek için 4 Aralık’ta Stuttgart’ta kongreye gidiyor. 2005’ten beri iktidarda yer alan Merkel, 2021 Ekim’ine kadar yapılması planlanan Almanya federal seçimlerinde tekrar aday olmayacağını açıklamıştı.

Merkel’in siyasete bırakacak olması hem Almanlar hem de dünyanın diğer ülkeleri için sevindirici bir gelişme. Almanya’da Merkel siyaset sahnesinden çekiliyor. Almanya’da 2005’ten beri iktidarda olan Başbakan Angela Merkel siyasete nokta koymaya hazırlanıyor.

Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliği yürütme komitesi, yeni liderini seçmek için hazırlıklara başladı.

4 Aralık’ta Stuttgart’ta kongre yapmayı planlayan komite, seçimi pandemiden dolayı tek güne indirdi. Yeni seçilecek CDU başkanı, partinin Almanya başbakanlığı için öne çıkaracağı aday olma konusunda avantaj sahibi olacak.

BIRAKACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Başbakan Merkel, 2021 Ekim’ine kadar yapılması planlanan Almanya federal seçimlerinde tekrar aday olmayacağını açıklamıştı.

Annegret Kramp-Karrenbauer ise Şubat ayında artık Merkel’in halefi olmayı istemediğini ve CDU liderliğinden çekildiğini duyurmuştu.

CDU başkanlık yarışında öne çıkan adaylar arasında Kuzey Ren-Vestfalya Başkanı Armin Laschet, Merkel’in eski rakibi Friedrich Merz ve dış politika uzmanı Norbert Roettgen bulunuyor

İlginizi Çekebilir

Reynmen korona oldu

SAĞLIK MAGAZİN HABERİ. REYNMEN KORONAVİRÜSE YAKALANDI. Sosyal medya fenomeni Reynmen, Instagram hesabından corona virüsü testi …

%d blogcu bunu beğendi: