Ana Sayfa / İlginç / Patatese isim anketi

Patatese isim anketi

2 milli patates için isim önerisi ve patatese isim bulma anketi başladı. Niğde’de tescil edilecek olan iki tür patates için anketle isim aranıyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından yeni geliştirilen ve 12 Nisan 2019’da tescil edilecek olan 2 yerli ve milli patates çeşidine verilecek isimler, anketle belirlenecek. Türkiye’de gıda fiyatları çok yüksek seyrediyor. Patates de 7 lirayı bulan fiyatıyla en pahalılar arasında.

Patatese isim anketi başladı. Niğde’de 2 yerli patates cinsi için isim bulma yarışması yapılıyor. Siz de patateslere hangi isim verilsin anketine katılabilir yorum yapabilirsiniz. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, 2005 yılından bu yana yürüttükleri ıslah çalışmalarında 8 yerli ve milli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırdıklarını belirtti. Pırlak, “Enstitümüzün çalışmaları neticesinde 2 çeşidimizi yine ülke tarımına kazandırmaya hazırlanıyoruz. 12 Nisan’da yapılacak olan tescil toplantısında bu 2 çeşidimiz de toplantı sonucunda ülke tarımına kazandıracak” dedi.

İSİMLERİ ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ BELİRLEYECEK
Yeni tescillenecek milli patateslerin isimlerini üretici ve tüketici ile birlikte belirlemek için anket çalışması başlattıklarını bildiren Uğur Pırlak, “Biz isimlerini çeşitlerimize verirken bu sefer farklılık olsun diye üreticilerimiz ve tüketicilerimizin çeşitlerimizin isimlerini belirlemesi için bir anket formu oluşturduk. Gerek resmi sosyal medya hesaplarından gerekse resmi web sayfamızdan oy kullanılacak anket çalışmasının adresini yayınladık. Buradan hem üreticilerimizden hem de tüketicilerimizden büyük şekilde destek gördük. Birçok isim önerisi var. Biz istiyoruz ki bu çeşitlerimizin isimlerini biz değil halkımız belirlesin. Bu nedenle üreticilerimizi ve tüm tüketicilerimizi yeni yerli ve milli çeşidimizin isimlerini belirlemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

TV 8’in RTÜK’e ödediği ceza toplamı

TV 8’in sahibi Acun Ilıcalı’nın RTÜM’e ödediği toplam ceza miktarı tam 10 milyon lira.Acun Ilıcalı, …