Ana Sayfa / Sağlık / Pnömoni ne, nasıl bir hastalık

Pnömoni ne, nasıl bir hastalık

Pnömoni ne demek. nasıl bir hastalık. Sağlık haberleri. Zatürre belirtileri ve koronada zatürrre nasıl ortaya çıkıyor tedavisi. Zatürre nedir? Halk arasındaki bilinen tabiriyle zatürre yani pnömoni akciğerde meydana gelen iltihaplanmayla ortaya çıkan hastalık olarak tanımlanıyor. Hastalığın yaygın olduğu durumda solunum yetersizliğine de neden olan pnömoni, halsizlik, öksürük, balgam çıkarma gibi semptomlarla kendisini gösteriyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla rastlanan zatürrenin tedavisi farklı şekillerde gerçekleşiyor. İşte, pnömoninin belirtileri ve tıptaki anlamıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

Korona ile birlikte hayatımıza Pnömoni de girdi. zatürre olarak bilinen hastalığın tıbbı terimi sık sık Sağlık Bakanı tarafından kullanılıyor. Pnömoni hastalığı ileri yaş, tütün kullanımı, kronik hastalığı olan kişiler için risk taşıyor. Zatürre olarak bilinen pnömonide bulaşıcılığa sahip olan kişilerde balgamlı öksürük ve ateş görülebiliyor. Özellikle koronavirüs salgını devam ederken pnömoni oranları, coronavirüsle ilişkilendirilerek Sağlık Bakanlığı tarafından bilgilendiriliyor. İşte, pnömoniyle ilgili detaylar.
PNÖMONİ NEDİR?
Zatürre ya da tıbbi adıyla pnömoni bakteri, virüs ve nadiren parazitlerin neden olduğu akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanır. Akciğerde meydana gelen bu enfeksiyon, alveol adı verilen havayla dolu küçük akciğer keseciklerine iltihap hücrelerinin birikmesine ve yine bu alana kan damarlarından gelen serumun dolmasına neden olur. İçleri serum sıvısı ve iltihap hücreleri ile dolan, yani hava içeriğini kaybeden alveoller solunum işlevlerini yerine getiremezler. Eğer pnömoni yaygın ise hastada solunum yetersizliği görülebilir.
Bağışıklık sistemi normal olan bireylerde pnömoniye neden olan mikroorganizma hastane ortamından ya da hastane dışı ortamdan akciğere yerleşerek enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle hastanede yatan bir hastada, yatıştan 48-72 saat sonra meydana gelen pnömoni hastane kökenli pnömoni, buna karşın hastane ile ilgisi olmayan bireylerde meydana gelen pnömoni ise toplum kökenli pnömoni olarak adlandırılır. Biz bu yazımızda daha çok toplum kökenli pnömonilerden söz edeceğiz.
BELİRTİLERİ NELERDİR?
Pnömoni genellikle ateş, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini takiben başlar ve hastalarda bu belirtilerden 2-3 gün sonra yüksek ateş, titreme, hızlı soluk alıp verme, halsizlik, öksürük, balgam çıkarma, nefes almakla batıcı tarzda göğüs ağrısı ve hastalığın ciddiyeti ile ilişkili olarak nefes darlığı, siyanoz gibi semptomlar ortaya çıkar. Atipik seyirli pnömonilerde baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler de olabilir. Hastaların birçoğunda dudak ve dudak çevresinde uçuk görülebilir.
TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Pnömoni tanısı konulan hastada hekim öncelikle hastanın klinik, radyolojik ve laboratuar bulgularına dayanarak tedavinin evde mi yoksa hastane koşullarında mı yapılacağına karar verir.

Aşağıdaki kriterlerden birinin varlığında hasta hastane koşullarında tedavi edilmelidir.

+ 65 yaş üzeri hasta,

+ Kronik akciğer, kalp veya böbrek hastalığı varlığı,

+ Alkolizm veya madde bağımlılığı,

+ Evde 3 günlük antibiyotik tedavisine yeterli yanıt alınamayışı,

+ Bilinç bozukluğu,

+ Aşırı tansiyon düşüklüğü,

+ Akciğer grafisinde yaygın pnömoniye ilişkin bulguların varlığı,

+ Lökosit sayısının çok yüksek ya da çok düşük oluşu,

+ Tabloya plörezinin eşlik etmesi,

+ Böbrek yetersizliği tablosu gelişmesi,

+ Aşırı kansızlık,

+ Solunum sayısının çok artması,

+ Siyanoz varlığı

Yukarıdaki kriterleri taşımayan, genel durumu iyi olan genç hastalarda yakın takipte kalmak şartıyla evde antibiyotik tedavisi ve istirahat önerilir. Kullanılacak antibiyotiğe pnömoninin klinik bulguları ve olası etken mikroorganizma türüne göre hekim karar vermelidir. Yetersiz antibiyotik kullanımları tablonun ağırlaşmasına neden olabilir. Tedavinin ilk 3-5 günü içerisinde ateş düşer, diğer belirtiler geriler ve hastalık genellikle 1-2 haftada tam olarak iyileşir.

Hastane koşullarında tedaviye alınan hastalarda da derhal olası etken mikroorganizmalara yönelik antibiyotik tedavisi başlanılır. Tedavi sırasında eğer gerekli görülür ise balgam muayeneleri, kan kültür çalışmaları ve diğer bazı tetkikler istenebilir. Bu tür hastalarda antibiyotik tedavisi ile birlikte altta yatan akciğer, kalp ya da böbrek hastalığına yönelik tedaviler ve diğer destekleyici tedavi yöntemlerine başvurulur. Tüm bu çabalara rağmen solunum yetersizliği tablosu gelişen hastalarda yoğun bakım ve mekanik ventilasyon desteği sağlanmalıdır.

Pnömoni bazı olgularda tümör ya da yabancı cisim gibi bronşta tıkanmaya neden olan bir süreç arkasındaki akciğer alanında ortaya çıkabilir (obstrüktif pnömoni). Bu tür olgular genellikle antibiyotik tedavisine kısmi direnç gösterebilirler ancak bazen de uygulanan tedavi ile pnömoni ve pnömoninin röntgen bulguları tamamen düzelebilir ve altta yatan hastalık gözden kaçırılabilir. Bu nedenle özellikle sigara kullanan 40 yaşından büyük hastalarda tedavi sonrası bronkoskopik değerlendirme ile bronş içi tıkayıcı bir hastalık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Ankara’da 693 sağlık çalışanı korona oldu

SAĞLIK HABERİ. Koronavirüs Türkiye günlük tablosu son durumu. Ankara’da koronavirüs salgını. Ankara’da koronaya yakalanan sağlık …

%d blogcu bunu beğendi: