Ana Sayfa / Sağlık / Romatizma ağrısı kesme

Romatizma ağrısı kesme

SAĞLIK HABER. Romatizma neden olur, hangi yaşlarda romatizma görülür ve artan romatizma ağrısını nasıl geçirilir, doğal romatizma ilaçları nasıl bulunur sağlık haberi. Romatizma her yaşta oluşabilir peki ne yapmalı, nasıl önlem almalı, tedavisi nedir uzmanı anlatıyor.

Sağlık için kendimize iyi bakmamız gerekiyor. Romatizma günümüzde her yaşta görülebiliyor. Peki romatizma tedavisi nasıl ve romatizma ağrısını geçirmek için neler yapmalı doktoru anlatıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, romatizmanın ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu ifade ederek, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi.

12 EKİM DÜNYA ATRİT GÜNÜ
Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin ‘romatizma’ ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu belirterek, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi. 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle yaptığı açıklamasına, artrit durumunun tanımı ile başlayan Prof. Dr. Mutlu, “Genel anlamı ile eklemlerde meydana gelen enflamasyonlu (yangılı) veya dejeneratif (kireçlenme) şikayetlerle birlikte ağrılı, zaman zaman hafif, orta, ileri derecede hareket kısıtlılığına sebep olan klinik bir tablodur” dedi.

ARTRİT NEDİR, ROMATİZMA AĞRISI

Artritin her yaşta görülebilen bir durum olduğunu belirten Mutlu, “Toplum içinde yaygın olarak romatizma adı ile bilinmektedir. İskelet sistemimizin hareket etmesini sağlayan eklemler, eklemleri meydana getiren karşılıklı kıkırdak ve kemik yapılar, kaslar ve bu yapıları bir arada tutan bağlarda ağrı, bazen şişlik, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılığına sebep olan bu klinik tabloya romatizma yani tıbbi genel adı ile artrit denilmektedir. Eklem romatizmaları (romatoid artrit, osteoartrit), yumuşak doku romatizmaları (boyun, bel ağrıları, fibromiyalji) ve kemik erimesi(osteoporoz) bunlar arasında en sık görünenleridir. Özellikle; son zamanlarda dünya yaş ortalamasının artması ile ileri yaşlarda osteoartrit (eklem kireçlenmesi) daha sık görülmektedir diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

DOKTORLAR

Kadınlarda daha sık görülüyor

Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin tek bir hastalık olmadığının altını çizerek, “Yüzlü rakamlarla ifade edilen hastalık sayıları bu sınıfta adlandırılabilir. Artritler, cinsiyet göz önüne alındığında kadınlarda daha sık görülmekle beraber, yaş ortalaması arttıkça görülme sıklığı artmaktadır. Ancak; gut, ankilozan spondilit, genç erkeklerde görülen sistemik lupus, çocuklarda görülen akut romatizmal ateş de artrit terminolojisi altında bilinen hastalıklardandır. Hatta; 2020 başından beri dünyada pandemi ile seyreden COVID-19’un meydana getirdiği eklem ve kas ağrılarını da herhalde bundan sonra atrit başlığı altına inceleyeceğiz diye düşünebiliriz” açıklamasında bulundu.

Sebebi halen bilinmiyor

“Artrit görülen hastalıkların (romatizmal hastalıkların) önemli bir bölümünde kesin neden bilinmemektedir” diyen Mutlu, ortopedistleri yakından ilgilendiren primer osteoartritin sebebinin halen bilinmediğinin altını çizerek, “Bazılarında ise genetik yatkınlık önem taşıyabilir. Damarları etkileyen tütün ürünleri, eklemlerde aşırı strese sebep olan obezite gibi faktörler artritin oluşmasında önemli etkenler arasında sayılır” şeklinde konuştu.

Asıl tedavi: Koruyucu hekimlik

Artritlerin, yani romatizmal hastalıkların tedavisinde en uygun yolun seçilebilmesi için ilk etapta doğru tanı konulması gerektiğini ekleyen Prof. Dr. Mutlu, “Erken dönemde bu hastalığın tanınması zor olabilir. Bazı izlem ve tetkikleri gerektirebilir. Her hasta için kişisel bir tedavi algoritması tanımlanmalıdır. Çünkü, hastalık yoktur, hasta vardır. Sonuç olarak; en akıllı yolun önlenebilir artritlerde, yani sebebi tanımlanmış artritlerde asıl tedavinin koruyucu hekimlik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Osman Durmuş öldü mü?

MHP’li eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş öldü mü, yaşıyor mu son durum ne açıklama geldi. …

%d blogcu bunu beğendi: