Ana Sayfa / Manşet / Rusya’nın uzaya gönderdiği robot: FEDOR

Rusya’nın uzaya gönderdiği robot: FEDOR

FEDOR uzaya çıkıyor. İnsansı Rus robot FEDOR uzaya fırlatılıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu7na gidecek. Rusya’da üretilen ve 22 Ağustos’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) doğru yola çıkacak olan insansı robot FEDOR, Soyuz MS-14 uzay aracına yerleştirildi.

Uzay çalışmalarında yapay zekalı insansı robotlar dönemi başlıyor. Rus yapımı insansı robot FEDOR uzaya fırlatılıyor. Geçen temmuz ayında Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’ne yeni ismi Skybot F-850 ile gelen robot FEDOR, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla UUİ yolculuğu öncesinde Soyuz MS-14 uzay aracına alındığını duyurdu.

ROBOT FEDOR’UN İNSANLIĞA MESAJI
Mesajda, “Beni kutlayabilirsiniz, bugün Soyuz MS-14 pilotlu uzay aracına taşındım ve şimdi pilot koltuğuna yerleştiriliyorum. Yarın sabah benim sistemlerimi, uzay aracı kontrol sistemi ile birlikte test etmeye başlayacağız” ifadelerine yer verildi.

Daha önce insansı robot FEDOR’a, kozmonotlarla konuşabilmesi için sesli destek özelliği eklendiği duyurulmuştu.

22 Ağustos’ta UUİ’ye gönderilecek olan robot FEDOR’un ismi uçuş öncesinde Skybot F-850 olarak değiştirildi. UUİ’ye gittikten sonra siber-kozmonot, istasyonun Rusya bölümüne götürülecek ve Rus kozmonot Aleksandr Skvortsov’un gözetiminde görevlerini yerine getirecek. FEDOR’un Dünya’ya dönüşü ise 7 Eylül’de olacak şekilde planlandı.

İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu’ndan 3 şehit için başsağlığı mesajı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Ocak günü Suriye’de şehit olan 3 asker için başsağlığı mesajı …

%d blogcu bunu beğendi: