Ana Sayfa / Sağlık / Şekerli içecek ve kanser ilişkisi

Şekerli içecek ve kanser ilişkisi

Kansere neden olan yiyecek ve içecekler araştırması şimdi de şekerli içeceklerin kansere yol açıp açmadığı konusunda yoğunlaştı. bilim dünyası ve tıp dünyası kansere karşı birlikte hareket ediyor kansere neden olun özellikle besinleri tespit etmeye çalışıyor.

Şekerli içeceklerle kanser arasında bir bağlantı var mı, şekerli içecekler kanser mi yapıyor bilim insanları araştırıyor. BBC Türkçe’nin makalesi bu konuda sizlere bir fikir verebilir.

Başka bir sağlıksız alışkanlıkları da olabilir’

Araştırmada haftada ortalama iki kutu anlamına gelecek şekilde her gün 100 ml fazladan şekerli içecek içen her 1000 kişiden 22’sinin kanser hastası olduğu tespit edildi.

Günde fazladan 100 ml daha içildiğinde ise 5 yıl içinde 4 kişinin daha kanser hastası olduğu belirlendi.

BBC’ye konuşan İngiltere Kanser Araştırması kurumundan istatistikçi Dr, Graham Wheeler ise araştırmanın şekerli içecek içmekle kanser arasında doğrudan bir ilişki olduğunu varsaydığını ancak bunun araştırılması gerektiğini vurguladı.

Araştırmada günde 185 ml şekerli içecek içenlerin 30 ml şekerli içecek tüketenlerden daha çok kansere yakalandığı bulgusuna ulaşılabilirken bunun nedeni tam olarak ortaya konamıyor.

Bunun bir nedeni şekerli içecekler olabilir ancak şekerli içecek tüketenlerin, daha çok tuz ya da kalori tüketmek gibi başka bir sağlıksız alışkanlığının bulunması da mümkün.

Teesside Üniversitesi’nden Dr. Amelia Lake, araştırmanın şeker ve kanser arasında direkt bir neden-sonuç ilişkisi kuramadığını söylerken günlük şeker alımı hakkında bir ipucu verebileceğini söylüyor. Lake’e göre şeker tüketimini azaltmak çok önemli.

BBC’ye konuşan araştırmacılardan Dr. Mathilde Touvier ise şekerli içecek tüketimi sonucu kilo alımının ve obezitenin de bu ilişkide rol oynamış olabileceğini ancak hikayenin tamamen böyle olmadığını vurguluyor.

‘İçeceklerdeki başka kimyasallar da kansere neden olmuş olabilir’

Fransız araştırmacılara göre ilişki daha çok şekerli içerik ve kan şekeri seviyesi ile bağlantılı.

İçeceklerdeki bazı başka kimyasalların kansere neden olmuş olabileceğini ancak bunun tam olarak araştırılmadığını belirtiyorlar.

Dr. Touvier, şekerli içeceklerin kardiyovasküler hastalıklarla, aşırı kilo ve diyabetle ilişkisinin bilindiğini, bu araştırmanın ise kanserle de ilişkisi olabileceğini ortaya koyduğunu söylüyor.

İngiltere’deki meşrubatlar birliğinin başında bulunan Gavin Partington ise “araştırmacıların da kabul ettiği gibi tam olarak bir neden-sonuç ilişkisi kurulamadığını ve dengeli bir beslenme kapsamında meşrubatların içilebileceğini” belirtti. (KAYNAK: BBC TÜRKÇE)

İlginizi Çekebilir

Toplu intihar ve Werther Etkisi mi?

Toplu intiharlar ve Werther Etkisi mi soruları soruluyor. Werther Etkisi anlamı nedir ve ne zaman …

%d blogcu bunu beğendi: