Ana Sayfa / Genel / Seyit Onbaşı Ocean gemisini batırdı

Seyit Onbaşı Ocean gemisini batırdı

2019 KPSS soruları ve seyit Onbaşı’nın batırdığı geminin adı da Ocean’dır. Seyit Onbaşı ne zaman öldü, hangi savaşlarda yer aldı ve batırdığı zırhlı geminin adı. On binlerce adayın katıldığı 2019 KPSS lisans soruları dikkat çekmeye devam ediyor. 14 Temmuz KPSS lisans sorularından ‘’ Seyit onbaşının vurduğu geminin adı nedir? ‘’ ise çok konuşuldu. Sınavdan çıkan adaylar hızlıca Seyit onbaşının vurduğu geminin adı nedir sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. KPSS Genel Kültür soruları güne damga vurmaya devam ediyor. İşte merak edilen sorunun yanıtı…

2019 KPSS sınavı 14 temmuz günü yapıldı ve sorulardan biri de seyit Onbaşı ile ilgiliydi. soruda seyit Onbaşı’nın batırdığı zırhlı geminin adı soruldu cevabı da Ocean olacaktı. KPSS lisans sorularından ” Seyit onbaşının vurduğu geminin adı nedir? ” adaylar tarafından yanıtı merak edildi. 2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür/Eğitim Bilimleri) sınavının ilk oturumun sona ermesi ile birlikte soruların yanıtları değerlendirilmeye başlandı. Sınav maratonunu geride bırakan vatandaşlar Seyit onbaşının vurduğu geminin adı nedir? Sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. KPSS lisans sorularının yanıtına dair merak edilen haberimizin devamında yer alıyor.
SEYİT ONBAŞI KİMDİR? İŞTE TARİHTEKİ ÖNEMİ

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi. 1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı.

Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü.

Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi.

Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean’ da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık unvanını verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilir

Esenler Otogarı’nda silahlı saldırı

İstanbul’da otogarda silahlı saldırıya uğrayan firmanın elemanı kim sorusu. Bayrampaşa otogarı ya da Esenler Otogarı …

%d blogcu bunu beğendi: