Ana Sayfa / Manşet / Son sanayi üretimi rakamları 2019

Son sanayi üretimi rakamları 2019

Türkiye ekonomisi hızla küçülüyor. Sanayi rakamları yine korkuttu.Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldı. Sanayi üretimi yıllık bazda son 7 aydır daralıyor.

Sanayi üretimi rakamları açıklandı 2019 Nisan ayı için. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,7 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 azaldı.

2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,7 arttı.

İlginizi Çekebilir

Yunan depremi, Ege’yi etkiler mi?

Yunanistan’daki deprem Ege kıyılarını tetikler mi sorusu. Yunan depremi Ege’yi tetiklemez açıklaması. son depremler ve …