Ana Sayfa / Yaşam / Suriyeliye sınır dışı

Suriyeliye sınır dışı

Suriyelilerin sınır dışı edilmesi ve ilk gönderilen Suriyeli sığınmacı sayısı 400 oldu. Türkiye’deki Suriyelilerin sınırdışı edilmesi işlemi artıyor artık toplu olarak Suriyeliler yeniden ülkelerine gönderiliyor. Peki Türkiye7de resmi kaç Suriyeli var ve kaçı sınırdışı edilecek? Yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşayan sığınmacılara yönelik denetimlerin arttırılmasıyla birlikte sınır dışı etme işlemleri de hız kazandı. Artan denetimlerin ardından ilk kafilede 400 sığınmacı İdlib’e geri gönderildi, denetimler daha da sıklaşacak.

Suriyeli avı başlıyor çoğu Türkiye’den kendi ülkelerine gönderilecek. Peki Suriyeliler hangi kıstaslara göre sınırdışı ediliyor Türkiye’de yatırım yapan ya da çalışan Suriyeliler de gönderilecek mi sorusu. Yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşayan sığınmacılara yönelik denetimlerin arttırılmasıyla birlikte sınır dışı etme işlemleri de hız kazandı. Göç İdaresi yetkilileri, suça karışanlar ve kaydı olmayanların sınır dışı edildiğini, ikamet izinlerini farklı şehirlerde alıp da başka şehirlere gelen sığınmacıların ise hangi şehirlere kayıtlıysa oraya gönderildiğini söyledi.

DENETİMLE TÜRKİYE GENELİNE YAYILACAK
Sığınmacılar için çalışma izni alabilmek çok zor şartlara bağlı. Son aylarda çalışma izni alabilen sığınmacı sayısı yok denecek kadar az. Kaçak olarak çalışan Suriyelilerin tespiti için çalışmalar yoğunlaşmış durumda. Bu durum suç olarak kabul edildiği için yasal oturum hakkı varsa bile çalışma izni olmadan bir işte çalıştığı için sınır dışı edilen sığınmacılar bulunuyor. Özellikle yerel seçimlerin ardından başlayan denetimler ülke geneline yayılacak. İlk etapta, uygulanacak cezalarla işverenin, çalışma izni olmayan sığınmacıları istihdam etmemesi sağlanacak. Bu durumun geri dönüşleri arttıracağı düşünülüyor.
ON BİNLERCE SIĞINMACI GERİ GÖNDERİLECEK
Suça karışan Suriyelilerin sınır dışı işlemleri zaten bir süredir devam ediyor. Denetimlerin arttırılması talimatını bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği iddia edildi. Belirlenen ilçelerin giriş ve çıkışlarında polis kontrollerinin de arttırılacağı öğrenildi. İlerleyen aylarda bu yöntemlerle on binlerce sığınmacının geri gönderilmesi planlanıyor. Yetkililer, sınır dışı edilen kişilerin Afrin gibi “güvenli bölgelere” gönderildiğini söylese de İdlib gibi aktif savaş bölgesine gönderilen sığınmacılar da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Canlı Real Madrid-Barcelona 1 Mart 2020

Canlı maç izle Real Madrid-Barcelona 1 Mart oynanacak canlı yayın kanalı., İspanya Ligi La Liga …

%d blogcu bunu beğendi: