Ana Sayfa / Kime Ait / Tsunami tabelaları İstanbul caddelerinde

Tsunami tabelaları İstanbul caddelerinde

Tsunami tabelaları İstanbul’da takılmaya başlandı. İstanbul büyük bir depremle sarsılacak bu kesin ancak Tsunami ne kadar etkili olacak uzmanlar henüz bunun cevabını veremedi. 2021 yılı bitmeden Marmara bölgesi büyük bir depremle sarsılabilir, tsunami birçok yeri yutabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerde sahillere ‘tsunami tahliye yolu’ tabelaları koymaya başladı.

İstanbul Tsunami tahliye yolu tabelaları ile donatılıyor. İstanbul’u bekleyen büyük deprem çok yıkıcı olacak uzmanlar söylüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerde sahillere ‘tsunami tahliye yolu’ tabelaları koyuyor. Tabelalarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.

İSTANBUL YÜZYIL GERİYE GİDEBİLİR

İstanbul’da tsunami riskini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirdi.Ersoy, “Marmara Denizi iç denizi olmasına rağmen tsunami riski var. Tsunami tarihsel dönemlerde de olmuştu. Bu nedenle Marmara Denizi kıyılarının tsunami açısından tehlikeli olduğunu söylemeliyim. Geçmişte Marmara Denizi’nde meydana gelen depremler İstanbul ve çevresini hep etkilemiştir. Bu depremlerle birlikte tsunami gerçeğini de ifade etmek gerekiyor. Son 2 bin yıl içerisinde 30’un üzerinde tsunami var” dedi.

YÜKSEKLERE KAÇIN

Prof. Dr. Ersoy, “Pasifik’teki dalga yüksekliği Türkiye’de görülmez. Bizde, tsunami dalga boyu birkaç metre olur. Yani 1 metrelik dalga Marmara kıyılarında, kıyıdan içeriye 50 metre bile girse sahildeki bütün otomobilleri ve insanları denize çekebilir. Çünkü bir otomobilin hacmiyle suyu karşılaştırdığımızda aynı hacimdeki su otomobili kıyıdan alır denizin içine çekebilir. Öyle bir durumda vatandaşların yükseğe doğru kaçması gerekiyor” diye konuştu.

”Tsunamide ilk dalga genellikle centilmen dalgadır. Bu dalga yıkıcı değildir, ardından gelen ikinci ve üçüncü dalga çok yıkıcı olabilir. Hem dalga geldiğinde, hem çekildiğinde kıyıda tahribat oluşabilir. Ama bizler nasıl davranacağımızı bilirsek tsunamiden zarar görmeye biliriz” diyen Ersoy, şöyle devam etti:

TSUNAMİDE NE YAPMAK GEREKİR

‘Tsunami kıyıya, vatandaşa ve deniz yapılarına ciddi hasar verebilir. Buraların tsunamiye karşı ne kadar dayanıklı olduğu konusunda incelemeler yapılması gerekiyor. Hatta tesislerin tsunami raporları alması gerekiyor. Biz bu zamana kadar insanlara ancak tsunaminin varlığını kabul ettirebildik. Türkiye’de tsunami olabileceğinin varlığı yeni yeni oluşmaya başladı. Bu zamana kadar ‘tsunami açık denizlerde olur, kapalı denizlerde olmaz’ gibi bilgisiz, cahilce cümleler kuruldu. Ancak bu doğru değil. Marmara Denizi gibi iç denizlerde de tsunami olabilir.” Marmara Denizi için tsunami dalgalarının kıyıya erişme süresinin 5 ile 30 dakika arası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ersoy, “İstanbul’da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı’ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan kripto paraya karşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan,kripto paralara karşı olduğunu net bir şekilde ifade etti hatta onlarla mücadele ettiklerini açıkladı. …

%d blogcu bunu beğendi: