Ana Sayfa / Manşet / Yüksekdağ ve Demirtaş’a tutuklama istemi

Yüksekdağ ve Demirtaş’a tutuklama istemi

Hapisteki Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın başka bir davadan dolayı yeniden tutuklanmaları istendi. Demirtaş ve Yüksekdağ ne ile suçlanıyor yeniden sorusu. Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 6-8 Ekim 2014’teki Kobani (Ayn el-Arap) bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin soruşturması kapsamında tutuklamaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.
Demirtaş ve Yüksekdağ, soruşturma çerçevesinde bulundukları cezaevinden videokonferans sistemiyle cumhuriyet savcısına ayrı ayrı ifade verdi. Edinilen bilgiye göre, Demirtaş ifadesinde detaylı ifade vermek için süre talebinde bulundu. Demirtaş ayrıca Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) marifetiyle değil, avukatlarıyla birlikte bizzat huzurda ifade vermek istediğini dile getirdi.

Demirtaş ve Yüksekdağ için yeniden tutuklama talep edildi başka bir davadan dolayı. terörle ilişkilendirilen HDP eski eş başkanları için cezaevi günleri devam edecek gibi görünüyor. Her ne kadar bazı CHP’liler Demirtaş için özgürlük dese de daha uzun süre hapiste kalacak gibi anlaşılıyor.

NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE SEVK EDİLDİ

Savcı, ifade işlemi sonrasında Demirtaş ve Yüksekdağ’ı tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. Demirtaş’ın avukatları, şüphelilerin Türk Ceza Kanunu’nun 302. maddesinde düzenlenen “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan tutuklamaya sevk edildiğini kaydetti.

Avukatları başvurdu: Demirtaş tahliye olabilir
Avukatları başvurdu: Demirtaş tahliye olabilir
DEMİRTAŞ SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan bu yeni gelişmeyle ilgili Demirtaş, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Dört madde halinde yapılan açıklamada, “Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform: 6-8 Ekim’den dolayı ben ve Figen Hn zaten 3 yıldır tutuklu yargılanıyorduk. Bu sabah Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı suçlamaya dair, yasaya aykırı olarak ben ve Figen Hn hakkında ayrı bir soruşturma üzerinden tutuklamaya sevk kararı çıkardı. Yani yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok. Biz iyiyiz, moralliyiz, haklıyız, suçsuzuz ve güçlüyüz. Herkese selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir

Somali’de saldırıya uğrayan Türk şirketi

Türk şirketi Somali’de bombalı saldırıya uğradı 18 Ocak 2020. Somali’nin başkenti Mogadişu’nun 30 kilometre dışında …

%d blogcu bunu beğendi: