Ana Sayfa / Kahince / Yunanistan ölülerini yakacak

Yunanistan ölülerini yakacak

Yunanistan mezar yeri yetersizliği nedeniyle ölülerini yakmaya hazırlanıyor bunun için  krematoryumlar açacak. Avrupa’da ölülerini yakma geleneği olan ülkelere Bulgaristan’dan sonra Yunanistan da ekleniyor. Atina yönetimi ölüleri yakarak küllerini savuracak. 

Krematoryum yani ölü yakma ocakları fırınları Avrupa’da artıyor. Yunanistan ülkede mezar yeri sıkıntısı nedeniyle ölülerini yakmaya hazırlanıyor. Yunanistan, Ortodoks Kilisesi’nin itirazlarına karşılık bir kararname çıkararak, başkent Atina’da ilk krematoryumunu açmak için adım attı.

HANGİ DİN VE MEZHEPLERDE ÖLÜ YAKMA VAR

Başbakan Aleksis Çipras, “En önemli ve gerekli reformlardan biriydi.” derken, Atina Belediye Başkanı Yorgo Kaminis de ‘dönüm noktası’ olarak niteledi.

2014 yılında beri krematoryumların yasalaşması için çalışan Kaminis, “Devletin vatandaşlarının temel haklarına yönelik sorumluluğunu yerine getirmesi açısından çok önemli bir gelişme.” dedi.
Yunanistan’ın 1950’lerden itibaren büyüyen kırsal nüfusuna paralel olarak, ülkede boş mezar yeri bulmak konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu nedenle krematoryumları ‘ihtiyaç’ olarak gören kesimler, düzenlemeyi geç kalmış buluyor.

EN YAKIN ADRES BULGARİSTAN’DI
Yunanistan için krematoryumlara izin veren en yakın ülke, komşu Bulgaristan.

Eşini buradaki bir krematoryuma götüren Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris de düzenlemeye desteğini açıklayan isimlerden oldu. Selanik ve ülkenin batısında yer alan Patras’da, iki krematoryum açılması planlanıyor. Başbakan Çipras, Atina’nın da ‘aşikar’ olarak bir merkeze ihtiyaç duyduğunu savunuyor.

Yunanistan’da ilk krematoryum açılıyor

KİLİSE ‘BAĞIŞLANAMAZ’ BULUYOR
Yunanistan’da, cesetlerinin yakılmasını vasiyet edenlerin bu isteklerinin yerine getirilebilmesi için krematoryum inşa edilmesine dair ilk karar 2006 yılında alınmıştı. Ancak, Kilise’nin itirazı nedeniyle karardan geri adım atılmıştı. Konu 2009’da bir kez daha gündeme gelse de hayata geçirilememişti.

Yunanistan Ortodoks Kilisesi’nin önde gelen isimleri, defnedilmenin dışındaki cenaze törenlerini İncil’in ilkelerine ters olduğunu savunuyor ve ‘bağışlanamaz’ buluyor.

İlginizi Çekebilir

İstanbul 19 Mayıs toplu ulaşım ücretsiz

İstanbul’da toplu taşıma 19 Mayıs’da ücretsiz oldu. İETT ve Metrobüslerile diğer toplu taşıma araçları 19 …