Ana Sayfa / Yaşam / Zilhicce orucu başlama tarihi 2018

Zilhicce orucu başlama tarihi 2018

Hac ayı yani Zilhicce orucu ne zaman başlıyor bu sene ve hac farizası Zilhicce’nin kaçına denk geliyor hangi günler arası. zilhicce kelime anlamı zilhicce ayı önemi ve fazileti.Zilhicce ayına girmemizle birlikte Zilhicce orucu da merak konusu oldu. Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Peki Zilhicce orucu ne zaman tutulur?

Zilhicce ayı ne zaman başlıyor Zilhicce ayı orucu ve fazileti. 2018 Zilhicce ayı ne zaman başlıyor Zilhicce orucu ne zaman tutulur sorusu. Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramı başlar. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edilir. Kurban Bayramı öncesi 9 gün yani Zilhicce ayının ilk 9 günü oruç tutmak müstehaptır.

ZİLHİCCE AYI

Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. İslâm’dan önce Arab-ı bâide (Âd ve Semûd) döneminde “mesîl” ve “müsbil”, Arab-ı âribe devrinde ise “ne‘as” ve “bürek” şeklinde adlandırılıyordu.

Zilhicce isminin hicrî takvimde yer alan diğer ay adlarıyla birlikte Arab-ı müsta‘ribe döneminde kullanılmaya başlandığı kaydedilir. Câhiliye devrinde Araplar haram ayların ilki olan zilkade ile zilhicce ayında ticarî açıdan büyük önem taşıyan panayırlar (1-8 Zilhicce) ve özellikle Zülmecâz panayırını düzenler, bunların sona ermesiyle birlikte bu ayda hac ziyareti başlardı.

Zilhicce ıslâm’dan sonra da hac ibadetinin yerine getirildiği ay olmuştur. Bu ayın sekiz-on üçüncü günleri arasında ifa edilen hac menâsikinin mahiyeti, mekânı, vakti gibi hususlar dikkate alınarak adı geçen günler farklı şekillerde adlandırılmıştır. Hac menâsikinin ifasına başlandığı zilhiccenin sekizinci günü “terviye”, dokuzuncu günü “arefe” ismiyle anılır. Kurban bayramı zilhiccenin onuncu günü başlar ve dört gün devam eder.

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Zilhicce orucu, Zilhicce ayının başlamasıyla başlar 9. gün dahil olmak üzere oruç tutulur.

İlginizi Çekebilir

Beşiktaş-Trabzon maç sonucu 2-2

Beşiktaş-Trabzonspor maçı kaç kaç bitti sorusunu yanıtı 2-2 oldu. süper lig 16. hafta maç sonuçları. …